Je mnoho různých zajímavých a atraktivních míst, ale jen některá jsou jedinečná a je s podivem, že stále existují. Často o nich ani nevíme a narazíme na ně čirou náhodou. Potom si však musíme danou příležitost náležitě vychutnat. Jedním takovým typickým příkladem jsou přívozy přes řeku Berounku v západočeských obcích – přívoz Nadryby a přívoz Darová.

Pohled z přívozu na Berounku má své kouzlo i v podvečer
Pohled z přívozu na Berounku má své kouzlo i v podvečer

Ves Nadryby zásobovala klášter rybami

Malá obec Nadryby leží severně od metropole západních Čech Plzně. Počátky obce sahají až do 11. století, kdy místní lidé zásobovali Břevnovský klášter v Praze rybami. Tak to vypadá, že název Nadryby není vůbec od věci. Vesničku na levém břehu řeky Berounky najdete v romantické kotlině lemované skalními stráněmi. V blízkosti vsi se nachází oblý a částečně obnažený vrchol dávno vyhaslé sopky se čtyřmi krátery známý jako Chlum. Jeden kilometr od obce, při příjezdu od Dolan, se na svahu vrcholu Kozel nalézá staré prehistorické sídliště. Nadryby má i dvě kulturní památky – selskou usedlost číslo 5 a kapli svatého Antonína z 12. století. To jen tak na okraj. Hlavní tahák však spočívá v něčem úplně jiném.

Přívoz Nadryby

Největší atraktivitou, která přiláká snad úplně každého, je přívoz přes řeku Berounku. První zmínky o zdejším převoznictví pocházejí již z 12. století. V polovině 90. let 20. století se nad přívozem začalo smrákat. Roku 1995 se obec stala majitelem této atraktivity a nadrybský občan a člen zastupitelstva Miroslav Shubert začal tuto lodní dopravu provozovat. Po složení patřičných lodních zkoušek překonal dokonce i problémy, které způsobila povodeň v roce 2002, kdy moc nechybělo a přišel by o prám. Dnes je tento přívoz jediný ručně poháněný pro lidi i automobily v celé České republice. Každý den se v průměru přepraví čtyři až deset osobních vozů. Na levém břehu Berounky za přívozem pod obcí Nadryby najdou zájemci veřejné tábořiště. K dispozici je ubytování jak v chatkách, tak ve vlastních stanech. Nechybí možnosti občerstvení, stravování a parkování. Výborné místo pro vodní sporty a rybaření. Samozřejmě, že si na své přijdou rovněž pěší turisté a milovníci cyklistiky.

Přívozy dopraví i automobily
Přívozy dopraví i automobily

Můžete i vlastním automobilem

Služeb přívozu cestovatelé využívají často už jen pro ten nezapomenutelný pocit něčeho zvláštního a neobvyklého. No řekněte, kde jinde a hlavně jak často se vám naskytne tak vzrušující příležitost tohoto druhu. Jezdit na lodích po řekách nebo výletních parnících po větších tocích, není zas tak neobvyklé, ale jet na kovové přívozní lodi a třeba i s vlastním automobilem, to předčí mnohá očekávání a tajná přání. A vůbec se nemusíte ničeho bát. Loď je jištěna, proud ji nestrhne a je dostatečně stavěná na to, aby bez problémů unesla osobní auto i s lidmi. Druhý břeh není daleko, celá plavba trvá jen chvíli, nicméně stoprocentně uspokojí dovolenkový či výletní „hlad“ po nevšedních prožitcích. A ještě jedna osvědčená věc. Děti budou přímo okouzlené.

Přívoz Darová

Přívoz Darová přes řeku Berounku se nachází na Rokycansku, a to kousek od obce Břasy. Darová jako taková, je oficiálně součástí této obce. Historie zdejšího přívozu spadá až do 18. století. Tato vodní cesta spojuje Darovou (pravý břeh) a obec Nynice (levý břeh, asi 1 km od přívozu). Přívozu mohou využít jak pěší turisté, tak cyklisté a osobní a nákladní vozy. Nosnost prámu je 8 tun. Není bez zajímavosti, že přívoz Darová je v provozu celoročně, protože zde Berounka nezamrzá. Plavba je poklidná a nabízí nevšední výhled nejen na Berounku, ale i na okolní břehy. Na druhé straně řeky jste za chvíli. Když se dáte do řeči s převozníkem, dovíte se leccos zajímavého nejen o samotném přívozu.

Přívoz čeká na své zákazníky
Přívoz čeká na své zákazníky

Podobné články