Na světě je jen málo míst jako je toto. Lidé si tu žili pokojným životem na úrodném úbočí sopky. Ovšem tato idylka se měla všem obyvatelům města Pompeje změnit. Během jediné osudové události bylo město se zhruba 20.000 obyvateli, a několik dalších menších vesnic v okolí, pohřbeno pod nánosem popela, sopečného skla a pyroklastického sedimentu. Nebylo, kam se schovat. Staré město Pompeje zůstalo zakonzervováno pod vrstvami sopečného materiálu celých 16 století. Archeologické pozůstatky města a jeho svědectví o této strašlivé katastrofě je dnes jedním z nejvýznamnějších památek v Evropě, a je právem zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pompeje měly ulice s celými řadami domů.
Pompeje měly ulice s celými řadami domů.

Prosperující město v rozkvětu a blahobytu

Město Pompeje bylo založeno v 6. století př. n. l. V ústí řeky Sarno se Pompeje staly přístavem pro řecké a fénické mořeplavce. Město bylo pod vlivem Řecka budováno kulturně i obchodně. V dalších stoletích se město a jeho okolí dostalo pod nadvládu Etrusků a Samnitů. Nakonec, v roce 310 př. n. l., se Pompeje dostaly do vlivu Římanů. Starověký Řím dál řídil směrování města, které zažilo nebývalý rozkvět a blahobyt. Pompeje se staly důležitým obchodním centrem a sídlem římské aristokracie. Přes Pompeje proudil obchod s ostrovy ve Středozemí. Zároveň město prosperovalo skrze víno, olivový olej a rybolov. Vystavěla se infrastruktura, akvadukty, lázně, Fórum, Amfiteátr, divadla či honosné chrámy.

Pompeje, město jehož blahobyt a prosperitu zničila smrtonosná katastrofa.
Pompeje, město jehož blahobyt a prosperitu zničila smrtonosná katastrofa.

Město zničeno během 24 hodin

Píše se rok 79 n. l. a sopka Vesuv explodovala. Předcházelo tomu několik dní intenzivních otřesů a bylo čím dál víc poznat, že se Vesuv probudil. Lidé byli varováni, a mnoho se jich stačilo zachránit. Mnozí ale neodešli, neboť nechápali rozsah nebezpečí. V okamžiku výbuchu byla sopečná erupce neuvěřitelně ničivá. Do vzduchu bylo vystřeleno obrovské množství popela, sopečného prachu a lávy. Sopka vychrlila odhadem 3,5 milionu tun sopečného popela. Výbuch Vesuvu byl nejvíce intenzivní během prvních 24 hodin. Odhaduje se, že při katastrofě zemřelo 3.500-16.000 lidí. Doposud se nalezlo jen 1.500 těl. Zřejmě stihla spousta lidí včas utéct. Zároveň ale, mohly spoustu ostatků zničit pyroklastické proudy.

Pompeje mají občas zachovány zdánlivě i celé domy.
Pompeje mají občas zachovány zdánlivě i celé domy.

Na prohlídku si vyhraďte klidně celý den

Dnes si můžete pozůstatky města projít sami. Archeologické naleziště je obrovské a můžete zde strávit s přehledem celý den. Udělejte si proto dostatek času, ať si v klidu prohlédnete všechny části. Bezpečně poznáte zmíněný Amfiteátr, divadlo či lázně. Spatříte na vlastní oči Fórum s Jupiterovým a Apolónovým chrámem, pokladnicí, sýpkami a Bazilikou, kde proudily hlavní finanční aktivity města. V dalších částech je k vidění Dům Vettiů, usedlost jedné z nejbohatších rodin v Pompejích. Či například veřejný dům s deseti místnostmi a kamennými lůžky, a též s eroticky laděnými freskami na zdech. Na místě naleznete také sádrové odlitky lidských těl, které zachycují poslední strašlivé okamžiky života obyvatel Pompejí.

Eroticky laděných fresek se ve městě našlo spoustu.
Eroticky laděných fresek se ve městě našlo spoustu.

Připravte se na davy lidí, a nezapomeňte dostatek pití

Pozůstatky Pompejí leží u současného města Pompeje. Ideálně se sem dopravte příměstským vlakem z Neapole. Na nádraží může být trochu zmatek, zjistěte si proto dopředu v kolik a odkud váš vlak jede. Vemte prosím v úvahu, že je to jedno z hlavních lákadel Itálie a celé Evropy. Počítejte s davy lidí, kteří to chtějí vidět stejně jako vy. Zvláště, pokud se rozhodnete Pompeje navštívit první neděli v měsíci, to je totiž vstupné pro všechny návštěvníky zdarma. Tak jako tak, doporučujeme zakoupit vstupenky online (a to i v případě, že budou zdarma). Vezměte si také dostatek vody, přes den tam pořádně pere sluníčko. V areálu jsou asi jen dvě místa, kde se můžete občerstvit a zajít si na záchod. 

Pompeje měly vybudovanou infrastukturu včetně zpevněných ulic a silnic.
Pompeje měly vybudovanou infrastukturu včetně zpevněných ulic a silnic.

Od Pompejí autobusem až na Vesuv

Vesuv se majestátně tyčí vysoko a je vidět z dálky. Nelze přehlédnout, neboť doplňuje panorama Pompejí. Mnohem více si dokážete představit jakou hrůzu musela sopka rozsévat. Nicméně dnes se na utichlou sopku můžete vydat i sami! Třeba kyvadlovým autobusem, který vás zaveze od památek Pompejí téměř až na vrchol. Na Vesuvu si pak můžete projít po okraji kráteru, téměř, kolem dokola. Jen pozor, na Vesuv musí být lístky koupené předem, pouze online a na konkrétní čas. Na místě už si lístek nekoupíte. V autobusu se platí jízdenka přímo u řidiče. Všechno to ale stojí za to. Podívat se na vrchol sopky, to se vám málokdy poštěstí. A navíc je z něj nezapomenutelný výhled na celou Kampánii.

Na Vesuv se můžete vydat autobusem přímo z Pompejí.
Na Vesuv se můžete vydat autobusem přímo z Pompejí.

Podobné články