Naši předkové byli v každé době velmi šikovní, zruční, vynalézaví a s takříkajíc hlavou otevřenou. Prostě, uměli si poradit. Ne nadarmo se do dnešních dnů dochovalo mnoho památek. Některé jsou doslova unikáty a již jich moc není. Například vodní pila v Peníkově je jediná svého druhu na území České republiky. Spatřit ji můžete i vy. Vydejte se na průzkum ojedinělé pily a seznamte se s fortelem lidí, kteří ji kdysi postavili a provozovali.

Objekt vodní pily.
Objekt vodní pily.

Stále s původním zařízením

Vodní pila Peníkov leží v Jihočeském kraji. Konkrétně ji najdete v obci Stoječín v Českém Rudolci, okres Jindřichův Hradec. Tato pila je jediná dochovaná vodní pila s původním zařízením. Unikátní technická památka má dokonce statut národní kulturní památky. Tak vysoce je ceněna. Vodní pila Peníkov je přístupná veřejnosti, takže nic nebrání tomu, abyste ji poznali na vlastní oči. Vzhůru do jižních Čech.

Nejen pila, ale i mlýn

Lidé dříve mysleli na všechno. Vedle vodní pily postavili také mlýn. Zdrojem pohonu pily a mlýna je zdejší rybník. Zatímco pila zůstala zachována jako památka, mlýn již slouží jako rekreační objekt. První zmínky o pile jsou snad z již 17. století. V každém případě je faktem, že od 19. století se zde pracovalo, a to až do 70. let 20. století. Mlýn byl v původním provozu do 50. let 20. století. Vy si klidně projděte vodní pilu a pak si dejte nějaké to občerstvení ve mlýně.

Točí se kolo podobně jako ve mlýně.
Točí se kolo podobně jako ve mlýně.

Nejen pro technicky zaměřené návštěvníky

Vodní pila má co nabídnout nejen technicky zaměřeným návštěvníkům. Samotné přízemí pily je zděné a patro pak dřevěné. Dochovala se zde svislá rámová pila, kotoučová pila, vodní kolo. Uvidíte naprosto dokonalé vybavení objektu vodní pily. Litovat nebudou ani velcí, ani malí příchozí. Dostanete zasvěcený výklad jak celé zařízení kdysi fungovalo.

Přijít můžete i pěšky

K objektu vodní pily Peníkov se lze dostat pohodlně i pěšky. Tedy, máte šanci návštěvu spojit s turistickým výletem. Nejlepší trasa vede z Českého Rudolce po Graselově stezce nebo po modré turistické značce směrem k osadě Peníkov. Samotná místo Peníkov je pak i výchozím bodem k putování směr vodní pila a Francouzský kámen (trasa dlouhá pouhé 2 kilometry). Hravě to tedy všechno zvládne celá rodina i s menšími dětmi a třeba i s pejskem.

Vnitřní zařízení objektu.
Vnitřní zařízení objektu.

Peníkov i Stoječín

Osada Peníkov je součástí Stoječína. Ten se nachází jen tři kilometry od Českého Rudolce. Vidíte, že to je malá vzdálenost a dá se ujít pěšky či zvládnout na kole. Kromě vodní pily najdete v Peníkově také kozí farmu. Ve Stoječíně si prohlédněte kapli svatého Linharta z roku 1880 či kamenný kříž z roku 1898. Vesnička má jen okolo dvaceti stálých obyvatel a leží v Novobystřické vrchovině. Snadno si tak lze udělat i výlet podle svého výběru.


Podobné články