V magazínu Toulavé Šlápoty vás čas od času zavedeme i k našim sousedům na Slovensko. Není divu, vždyť právě Slovensko je nesmírně krásná země a má mnoho nádherných a zajímavých míst k poznání. Můžete sem jezdit roky opakovaně a stále budete mít co objevovat. Znáte například Jánošíkovy diery? Podle názvu určitě, ale kdo z vás tam již opravdu byl? Neváhejte a udělejte si sem výpravu. Čeká na vás divoká a nespoutaná příroda. Tak jen bez obav do toho.

Cíl – Malá Fatra

Zmíněné Jánošíkovy diery se nacházejí v Žilinském kraji, a to přímo v okrese Žilina. Jde o celou soustavu soutěsek v Kriváňské Malé Fatře. Vstoupíte do Národní přírodní rezervace Rozsutec v Národním parku Malá Fatra. Už to samo o sobě hodně vypovídá. Čarokrásná horská divoká příroda, prakticky nepoškozena lidským zásahem. Tady si dokonale vyčistíte hlavu, uklidníte se a ještě můžete mít super fotky. Na konci budete bohatší o skvělé zážitky.

Tři části

Jánošíkové diery se vlastně skládají ze tří částí. Jedná se o Dolné diery, Nové diery, Horné diery. Protéká zde Dierový potok. Spatřit lze více než dvacet vodopádů – Vodopády Dierového potoka. Samozřejmostí je řada skalních útvarů a pochopitelně značené stezky s lávkami, žebříky, řetězy. Zajištěná cesta má 4,9 kilometru, a to s převýšením 290 metrů. Východiskem do Jánošíkových dier je obvykle Terchová – Štefánová (jak jistě víte, právě vesnička Terchová je rodištěm Juraje Jánošíka). V Dolných dierach na vás čeká naučná stezka.

Poznejte Terchovou

Obec Terchová je takovým přirozeným turistickým centrem pohoří Malá Fatra. V blízkosti najdete například Národní přírodní rezervaci Velká Bránica. Přímo v obci rodný dům zbojníka Juraje Jánošíka, kostel svatého Cyrila a Metoděje, případně si lze udělat procházku k rozhledně Terchovské srdce, odkud budete mít krásné vyhlídky do kraje. Zkrátka a dobře využijte všech možností, které se nabízejí.

Poznejte Štefánovou

Na rozdíl od Terchové, je Štefánová malou osadou nacházející se ve Vrátné dolině. Rovněž se jedná o vyhledávané turistické místo. Není divu, Štefánová je výchozím bodem mnoha zdejších turistických tras. Toulejte se tady podle libosti a svůj program naplánujte jak jen nejlépe vyhovuje vám. Vyplatí se to po všech stránkách.


Podobné články