Beskydy zná s největší pravděpodobností každý a i když zde ještě třeba nebyl, tak aspoň podle názvu se orientuje. Jde o jedny z našich nejhezčích a nejrozsáhlejších hor, které toho skrývají opravdu hodně. Zdejší poklady můžete nacházet a obdivovat do nekonečna. Jestliže vás navíc zajímá i něco jiného, než horská zákoutí a vrcholky, tak se vypravte do Velkých Karlovic. Zde zažijete Valašsko se vším všudy a rádi se sem zase někdy vrátíte.

Typická valašská obec je charakteristická svou zástavbou.
Typická valašská obec je charakteristická svou zástavbou.

Tam, kde se natáčel Doktor Martin

Velké Karlovice (součásti obce jsou i Malé Karlovice) leží v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Přesně v místech, které je známé jako Valašsko. Obec založil tehdejší majitel rožnovského panství Karel Jindřich ze Žerotína, a to v roce 1714. Svým způsobem Velké Karlovice dostala více do povědomí Česká televize, která zde natáčela seriály Doktor Martin a Strážmistr Topinka.

Jedna z nejdelších obcí

Tato malebná ves se rozprostírá v nadmořské výšce od 520 do 1024 metrů. Jedná se přitom o obec s poměrně velkou rozlohou. Jen na délku má více než 10 kilometrů a žije zde zhruba 2400 stálých obyvatel. Pokud se tedy vydáte na procházku Velkými Karlovicemi, tak se slušně projdete. Pěší turistika přímo v centru horské obce. Jde o jednu z nejdelších obcí v České republice.

Uvítá vás malebné nádraží.
Uvítá vás malebné nádraží.

Typický valašský styl

Velké Karlovice mají velmi zachovalý horský ráz v typickém valašském stylu. Ostatně, uvidíte sami na vlastní oči. Prohlédněte si národní kulturní památku Karlovské fojtství, dále pak kostel Panny Marie Sněžné, bývalou synagogu a židovský hřbitov, kapli se zvonicí či budovu fary. Určitě zavítejte do Muzea Velké Karlovice. Na každém kroku přitom uvidíte valašské dřevěné chalupy s typickou architekturou. Jen tak mimochodem, mezi lety 1826 až 1912 zde dokonce byla v provozu sklářská huť.

Relax i turistika

Pozornosti určitě neujde Karlovské jezero a velmi příjemné nejbližší okolí. Běžně můžete vidět pastviny s ovcemi, tak běžné zde v Beskydech. Kdo si chce dopřát pořádný relax, tak může využít termálních bazénů v hotelu Horal a poté si třeba zajít do stylové valašské hospůdky Kyčerka. V okolí je dostatek příležitostí pro pěší turistiku a samozřejmě nechybí ani cyklistické stezky. Během zimy lze využít služeb Lyžařského areálu Razulka či Skiareálu Kyčerka. Pravidelně v říjnu se pak ve Velkých Karlovicích koná oblíbený Karlovský gastrofestival.

V tomhle domě žil seriálový doktor Martin.
V tomhle domě žil seriálový doktor Martin.

Fotostezka Valachy vás nadchne

Fotostezka Valachy vás zavede na fotograficky zajímavá místa v okolí Velkých Karlovic. Má 6 km a začíná na parkovišti u Spa hotelu Lanterna. Celkem 12 zastavení vás zavede např. na hřeben s hezkým výhledem do krajiny či u rozhledny, ale také k typické valašské chaloupce, staré zvoničce, zurčícímu horskému potoku či k zajímavému lesnímu porostu se staletými buky. Trasa se dá včetně zastávek projít za 2 až 4 hodiny. Díky délce a převýšení je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Dejte si skvělý frgál

Jednu zajímavost jsme ještě neuvedli. Zaslouží si totiž zvláštní pozornost. O co se tedy jedná? No přece o frgály. Že nevíte co to je? Frgál je typický valašský koláč – tvarohový, povidlový, makový, smíšený (tedy všechny varianty v jednom). Je velmi velmi chutný. Frgál prostě musíte ochutnat a nějaký ten kus si i nejlépe odvézt sebou domů. Věřte, že něco tak dobrého se hned tak nenajde.

Karlovarské muzeum si nenechte ujít.
Karlovarské muzeum si nenechte ujít.

Ubytování v dřevěných chalupách

Ubytovacích kapacit mají Velké Karlovice dost a dost. Jestliže však chcete přece jen něco výjimečného, tak využijte ubytování v chalupách u Daňčí a jelení obory. Jednak jde o ony valašské dřevěné chalupy a pak, hned vedle můžete obdivovat daňky a jeleny a rybník se pstruhy. Velké Karlovice prostě mají co nabídnout, co ukázat a navíc zde žijí příjemní lidé, kteří každého cestovatele rádi uvítají.


Podobné články