Slyšeli jste někdy o polském městě Karpacz? Nééé? Nevadí, všechno se dá dohnat, zvláště pak, když se jedná o jedno z nejzajímavějších horských městeček u našich polských sousedů. Navíc, leží Karpacz hned za hranicemi, a to znamená, že se nemusíte trmácet nikam daleko a přesto si můžete dopřát příjemný pobyt prakticky v kdykoliv v roce. Polsko obecně má mnoho krás a my Češi tuto zemi pořád poznáváme.

Městečko má typický horský ráz.
Městečko má typický horský ráz.

V těsném sousedství Sněžky

Karpacz je lázeňské a lyžařské středisko na severním úbočí polských Krkonoš v Dolnoslezském vojvodství. Leží v těsném sousedství Sněžky, takže z České republiky je sem co by kamenem dohodil. Horské městečko se nachází v nadmořské výšce od 480 do 885 metrů, což jasně dokládá celkový horský ráz. Udělejte si výlet jehož cílem bude právě Karpacz.

Muzeum sportu a turistiky.
Muzeum sportu a turistiky.

Městečko vzniklo díky železné rudě

První zmínka o Karpaczi pochází z roku 1599, a to v souvislosti s těžbou železné rudy. Cestovní ruch se zde naplno rozjel až v roce 1895, kdy byla dokončena železnice a město se stalo mnohem dostupnější. Dnes zde žije zhruba 5 tisíc stálých obyvatel, které doplňují návštěvníci nejen z Polska. Karpacz jim rozhodně má co nabídnout a nejde jen o samotnou malebnost horského městečka. Ostatně, můžete posoudit sami.

Lázně přímo pod horami

Karpacz je lázeňským horským střediskem. Minerální voda je v těchto místech zmiňována již v roce 1580, tedy ještě dříve, než samotné město. Zdejší léčivou vodu můžete samozřejmě ochutnat. Při pobytu si rozhodně projděte lázeňský park, kde je unikátní květinová výzdoba, jezírko a celkově zajímavá architektura. Místní lázně v minulosti navštívili např. skladatel J. W. Goethe, pruský král Fridrich Vilém III., spisovatel Alois Jirásek nebo britský politik Winston Churchill.

Peřeje a vodopády Lomniczky.
Peřeje a vodopády Lomniczky.

Horský ráz centra města

Centrum města je pro dopravu uzavřeno. Je zde pěší zóna, což má své nesporné výhody. Můžete se nejen v klidu procházet, ale i obdivovat horský a historický ráz zdejších domů a uliček. Vždy v pravé poledne se z radnice Kowary ozývá troubení na trubku, takže se nenechte vynést z míry. Pěší zóna je obecně hodně atraktivní. Málokteré město má tak zachovalý typický ráz.

Zajímavostí je celá řada

Karpacz se může pochlubit i dalšími zajímavostmi. Prohlédněte si zachovalou bývalou železniční stanici, skokanský můstek Orlinek, symbolický hřbitov obětí hor či zavítejte do Muzea sportu a turistiky. Velkou chybou by bylo vynechat peřeje a vodopády řeky Lomniczky. Ostatně, Karpacz leží v údolí řeky Lomnicze.

Zdejší nádraží.
Zdejší nádraží.

Podívat se můžete i do okolí města

Při více než jednodenním pobytu se můžete podívat rovněž do okolí Karpacze. Nedaleko je Jelení Gora a v Jelenohorské kotlině lze absolvovat zajímavý prohlídkový okruh zvaný Údolí zámků a zahrad. Karpacz je také výchozím bodem pro výstup na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku z polské strany. Využijte toho a poznejte tyto hory z jiné perspektivy.


Podobné články