Ano, přesně tak to to je. Zastavte se na chvíli v malebných jihočeských Malenicích. Nejlépe pak, když to zastavení nebudete brát úplně doslova a seznámíte se se všemi zdejšími zajímavostmi. Věřte, že si odvezete řadu pěkných vzpomínek a dojmů. I malá vesnička může cestovatelům něčím učarovat. A obecně vzato, jihočeské vesničky jsou krásné samy o sobě (ne, že by jinde nebyly). Malenice vás vítají, tak s chutí do toho. My tam už byli, nyní je řada na vás.

Busta režiséra Zdeňka Podskalského.
Busta režiséra Zdeňka Podskalského.

Na prahu Šumavy

Obec Malenice leží v Jihočeském kraji, a to na pomyslném prahu čarovné Šumavy. Vesničku najdete 4,5 km od Volyně a 15 km od Strakonic. Protéká zde řeka Volyňka. A nemýlíte se, nedaleko jsou ony pověstné „filmové“ Hoštice (o nich si však povíme jindy). Projděte si celé Malenice, zastavte se v místní hospůdce na pivo nebo něco jiného dobrého a když budete mít štěstí, třeba zde právě bude nějaká cestovatelská přednáška. Nám se to skutečně stalo a poznali jsme tak cestovatele Tadeáše Šímu z Prachatic.

Všude samá zeleň a hory na dohled.
Všude samá zeleň a hory na dohled.

Bohatá historie

První písemná zmínka o Malenicích pochází z roku 1318, což svědčí jednak o tom, že se zde lidem líbilo už kdysi dávno a také o tom, že obec má vskutku bohatou historii. Prohlédněte si kostel svatého Jakuba Většího či kapli svatého Václava. Za pozornost stojí budova bývalé fary, kde se dnes nachází infocentrum, knihovna a tzv. Farářova tajná komnata. Co ona komnata skrývá musíte objevit sami, jinak by to už nebylo tajné. Je přece důležité se na něco těšit a tajemno k tomu přímo vybízí.

Zde odpočívá herečka Jiřina Jirásková a režisér Zdeněk Podskalský.
Zde odpočívá herečka Jiřina Jirásková a režisér Zdeněk Podskalský.

Zajímavostí je vícero

Malenice mají svých zajímavostí vícero. Navštivte mohylové pohřebiště Frkova hůrka. Nezapomeňte na hamr – puchýrnu čili ocelářskou a kovářskou dílnu. Velkým lákadlem pak je dozajista jeskyně Jiříčkova skála. A jen tak mimochodem, do Malenic zasahuje rozvětvená síť hipostezek Jihočeského kraje, která celkově čítá na 500 kilometrů. Ocení nejen milovníci koní a jezdectví.

Zdejší vlaková zastávka.
Zdejší vlaková zastávka.

Prohlédněte si hřbitov

Čtete správně, prohlédněte si malenický hřbitov. Na taková místa obvykle moc neupozorňujeme, ale někdy to zkrátka stojí za to. Je zde pohřbeno několik osobností, a to velmi známých. Jedná se například o režiséra Zdeňka Podskalského, herečku Jiřinu Jiráskovou nebo herce a režiséra Jiřího Pleskota. Právě Zdeněk Podskalský má ve vsi postavenou svou bustu, a to jen kousek od centra a na dohled od hřbitova. Tak nezbývá, než vám popřát příjemný pobyt. Nám se v Malenicích líbilo.


Podobné články