Berlín – město plné historie, kultury a života (2. část)


Berlín je hlavní město Německa ležící na severovýchodě země, co by kamenem dohodil od hranice Polska. Město leží v nížinné oblasti (průměrná výška nad mořem je 34 m) a městem protéká řeka Spréva. Ve městě jsou také časté vodní plochy a lesní porosty. Počet obyvatel přesahuje 3,6 milionu a rozloha města činí více než 891 km2.

Berlín je plný života.
Berlín je plný života.

Berlín je nádherné a pro návštěvníky velmi atraktivní město plné života ve dne i v noci, nehledě na to, jestli je zrovna pracovní den. Berlíňané mají své město rádi a jejich radost, že v tomto městě mohou žít, z nich někdy přímo čiší. Turisté jsou zde velmi vítaní a obyvatelé města jsou k turistům vřelí. Velmi zakořeněná je v tomto městě recyklace plastových lahví. Nezřídka potkáte lidi, kteří doslova objíždějí město na kole. Když uvidí turistu, který vyhazuje lahev do odpadkového koše, tak si počkají nenápadně poblíž a láhev si z koše vyzvednou hned, jak se turista vzdálí. Jak jsou Češi pivařský národ, tak Němci také milují tento ležák. Dokazuje to bohužel trošku negativní zkušenost, kdy hlavně v centru potkáte víčka od pivních lahví a často cigaretové nedopalky, všude možně ležící na ulici. 

Pivo, Currywurst a preclíky!

Kdo navšítí Berlín, neměl by odjet bez ochutnání piva Berliner a oblíbeného Currywurst, což je opečená klobása s kari omáčkou, obyčejně podávanou například s hranolkama. Velmi často jsou v nabídce také velké a měkké Bavorské preclíky, často doplněné o bylinkové máslo nebo jinou pomazánkou. Pivo, preclíky i kari pochoutku si koupíte na každém rohu a vychutnat si je můžete v East-Side-Park na nábřeží řeky Sprévy. Toto místo je příjemně upravené pro lebedění s výhledem na řeku a proplouvající lodě. Za hezkého počasí je toto místo velmi oblíbené turisty a místními mladými lidmi, kteří se zde setkávají i ve skupinách a všimnete si, že si často s sebou přinesou železnou zásobu piv v igelitové tašce, aby mohla skupina „rozjímat“ co nejdéle.

Historický most Oberbaumbrücke, jedním ze symbolů rozdělení Německa.
Historický most Oberbaumbrücke, jedním ze symbolů rozdělení Německa.

East Side

East-Side-Park se nachází při mostu Oberbaumbrücke, což je úchvatný historický dvoupatrový most z roku 1732. Kde nahoře jezdí vlaky metra místní městské sítě U-bahn a dole je pak komunikace pro silniční vozidla. Most spojuje městské části Friedrichshain a Kreuzberg, které byly rozděleny Berlínskou zdí. Obnova a znovuotevření tohoto mostu se stalo symbolem znovu-sjednoceného Berlína. Kdo se dostane do místní oblasti East-Side si jistě také nenechá ujít East Side Gallery, což je přibližně 1300 m souvislý pozůstatek Berlínské zdi, který ovšem pomalovalo přes 100 různých umělců náměty německé historie. Mezi nejznámější malby patří My God, Help Me to Survive This Deadly Love zobrazující polibek Brežněva s Honeckerem. East Side Gallery je velmi atraktivní pro turisty, hlavně pro přijíždějící z Asie, kteří se potřebují u každé malby vyfotit. Je proto lepší si galerii jen projít, protože nemá smysl doufat, že by si umění návštěvník nějak více užil v poklidu.

Malby East Side Gallery evokují i hluboké úvahy.
Malby East Side Gallery evokují i hluboké úvahy.

Centrum Berlína

Za centrum Berlína lze zajisté považovat náměstí Alexandrplatz pojmenované po caru Alexandru I. U náměstí je hned velké nádraží S-bahnu a nákupní domy. Na jižní straně stojí berlínská televizní věž. Před televizní věží je další náměstíčko s vodními kaskádami a záhony, a také s nádhernou fontánou Neptuna (Neptunbrunnen). Fontána ale měla původně jiné umístění a byla sem přesunuta až v roce 1969. Na konci náměstíčka je nástupiště turistických autobusů, jejichž zaměstnanci vás budou lákat na projížďku. Je to spíše ale zajímavé opět pro návštěvníky z Asie. Před věží je také radnice (Rotes Rathaus), kde sídlí berlínský starosta a zastupitelstvo. Diagonálně od radnice je kostel svaté Panny Marie pocházející z raného středověku. Základy kostela se datují až do roku 1250 a řadí se proto mezi nejstarší kostely Berlína.

Berlín se pyšní touto fontánou Neptuna. V pozadí kostel svaté Panny Marie.
Berlín se pyšní touto fontánou Neptuna. V pozadí kostel svaté Panny Marie.

Televizní věž

V tomto městě mne ohromila zeleň, která je zde doslova na každém rohu. Kam se podíváte uvidíte stromy, keře nebo minimálně travnaté povrchy. Hezkým důkazem je pohled z televizní věže – Berliner Fersnsehturm. Tato věž je jedna z dominant centra Berlína. Je vysoká 368 m a byla otevřena v roce 1969. Ve výšce 203 m je 360 ° vyhlídková galerie a o čtyři metry výše je luxusní restaurace, kam je vhodné mít rezervaci dopředu. Restaurace navíc disponuje otočnou podlahou, tudíž si večeři vychutnáte za pomalého otáčení (jedna otáčka se stihne za 20 minut) a postupně se vám tak mění výhled na všechny strany Berlína. Na vyhlídku se platí vstupné, ale pro ten výhled to stojí za to. Nahoru vás vyveze jeden ze dvou výtahů s prosklenou stříškou, takže můžete sledovat jak stoupáte temnou šachtou vzhůru. Pozor, výtahy jezdí poměrně rychle, a do těch 200 metrů se dostanete za dobrých 20 sekund. Některým se může nahoře udělat mírně zle, hlavně kvůli rychlému poklesu tlaku. Vyhlížet se můžete libovolně dlouho.

Vysoká majestátní Televizní věž je dominantou pro Berlín.
Vysoká majestátní Televizní věž je dominantou pro Berlín.

Památník Berlínské zdi

Vlivem Jaltské smlouvy bylo Německo po válce rozděleno do čtyř okupačních zón. Později došlo politickými vlivy k rozdělení Německa na dva státy, což způsobilo, že mnoho Němců uprchlo na západ. Nejjednodušším způsobem bylo jít středem města Berlína, proto sovětští představitelé rozhodli o postavení Berlínské zdi, jakožto prostředek proti nekontrolovatelnému odchodu lidí na západ. Berlínská zeď je tak velmi smutnou připomínkou rozdělení Německa a hlavně nejznámějším symbolem studené války.  Dnes, severozápadně od centra Berlína, se u Bernauer Straße nachází památník, který tuto strašnou stavbu připomíná. Můžete zde vidět pozůstatky zdi, strážní věž, pásmo území nikoho i naznačení jak zeď vedla. K dispozici jsou informační tabule a také deska s fotografiemi všech lidí, kteří při pokusu o překonání zdi zemřeli (deska je tmavá, ale fotografie propouští světlo a za dne vypadají, že svítí). Památku připomíná i obraz v East Side Gallery, kde jsou vyjmenovány roky 1961 – 1989 a u každého roku je namalovaná vždy jedna růže za každého mrtvého.

Památník Berlínské zdi. Tyče naznačují kudy zeď vedla, v pozadí jsou dochované pozůstatky.
Památník Berlínské zdi. Tyče naznačují kudy zeď vedla, v pozadí jsou dochované pozůstatky.

Berlín – město plné historie, kultury a života (2. část)


Podobné články