Lidé se vždy snažili nějakým způsobem si ulehčit svou práci. Je to zcela přirozené. Zároveň s tímto rozvojem docházelo a stále dochází k tomu, že časem některé technické vychytávky přestaly mít svůj význam. Dnes je však můžeme obdivovat jako umění starých mistrů. Viděli jste už například vodní hamr? Jeden takový najdete v západních Čechách. Své návštěvy nebudete v žádném případě litovat.

Směrem na Rokycany

Za vodním hamrem je třeba se vypravit do Plzeňského kraje. Tady v obci Dobřív, kousek od Rokycan, se nachází unikátní technická památka, kterou jen tak někde neuvidíte. Na cestu můžete vzít klidně celou rodinu, nudit se nikdo nebude. Celé zařízení je i v současnosti funkční a vy se tak dokonale seznámíte s něčím, co naši předkové považovali za zcela běžné.

Vodní hamr je technická památka.
Vodní hamr je technická památka.

Nejstarší funkční dílo ve střední Evropě

Vodní hamr Dobřív je nejstarším funkčním dílem svého druhu ve střední Evropě. Od roku 2010 má dokonce statut národní kulturní památky. Objekt najdete na severovýchodním okraji obce, a to v sousedství hráze Huťského rybníka. Hamr uvidíte nejen z venku, ale je zcela přístupný k celkové prohlídce. V současnosti ho spravuje Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.

Krásná ukázka kovářského řemesla

Během prohlídky se seznámíte s kovářským řemeslem v celé jeho kráse. Kdysi se zde zpracovávalo surové železo na tyčové polotovary, vyrábělo se různé nářadí, radlice na pluhy i dělové koule. Uvidíte výhně, hamernická kladiva, brusy, vrtačky, lisy. Vše stále funkční. Vodní hamr se stává dějištěm různých tématických akcí, které ještě více přibližují řemeslo. Jde například o Hamernický den.

Dobře si vše prohlédněte.
Dobře si vše prohlédněte.

Dlouhá tradice hamernického života

Dnešní podoba hamru pochází z 20. let 19. století. Samotná tradice zdejšího hamernického života je ovšem mnohem delší. Výroba sahá až do poloviny 17. století a definitivně byla ukončena v roce 1956. Původně zde bylo pět vodních kol pohánějících hamr, dochovala se tři kola. V letech 2017 až 2019 došlo k rozsáhlé rekonstrukci díla a přibylo tak ještě čtvrté kolo.

Nevynechejte samotný Dobřív

Dobřív je jen 7 kilometrů od Rokycan. Vede tudy dokonce dálková cyklotrasa z Prahy do Německa. Za pozornost stojí klenutý most ze 14. století se sochami sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého. Obcí protéká Padrťský potok a jen 3 kilometry odtud leží Přírodní rezervace Žďár. Prohlédnout si můžete rovněž pamětní síň herce Jindřicha Mošny. Pozornosti jistě neujdou roubené chalupy ve stylu typické podbrdské architektury. Jde o vesnickou památkovou zónu. Dobřív leží částečně již v CHKO Brdy, takže výlety do přírody se přímo nabízejí.

Rokycany jsou nedaleko.
Rokycany jsou nedaleko.

Nemusíte zůstat je jeden den

Vidíte sami, že návštěva vodního hamru může být více než zajímavá. Navíc, místní okolí dává prostor pro další poznávací, sportovní a rekreační aktivity. Nemusíte zde tedy být pouze jeden den, ale klidně si naplánujte celou dovolenou. Samotné Rokycansko, jehož součástí Dobřív je, je se vám bohatě odmění nevšedními zážitky. Nezbývá, než popřát příjemný pobyt v Plzeňském kraji.


Podobné články