Máte rádi divočinu? Dost možná, že takto zapálených lidí je zde více než by si jeden myslel. Za divočinou se přitom nikdo nemusí nutně trmácet někam do vzdálených zemí. Stačí se porozhlédnout po České republice. Znáte například Dvůr Králové nad Labem ve východních Čechách? Určitě ano. Naplánujte si cestu právě sem a navštivte Safari park Dvůr Králové. Budete dozajista spokojeni.

Zvířata v Safari park Dvůr Králové vždy lákají návštěvníky
Zvířata v Safari park Dvůr Králové vždy lákají návštěvníky

Nezapomenutelné dojmy

Královéhradecký kraj je znám hned několika zajímavými městy. Nás však tentokrát zajímá právě Dvůr Králové nad Labem, a to přímo zdejší Safari Park čili místní zoologická zahrada. Patrně již tušíte o čem je řeč, ale byli jste zde již? Safari Park vám nabídne divočinu jako na dlani a odnesete si odtud velké množství nezapomenutelných dojmů.

U zrodu všeho stál legendární Josef Vágner

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové byla založena v roce 1946. U zrodu současné podoby stál někdejší legendární ředitel zoo Josef Vágner, který ze svých expedic do Afriky přivezl velké množství zvířat. Jeho záměrem bylo jak zvířata chránit, tak jim vytvořit co nejpřirozenější podmínky chovu. Od počátku se tedy královédvorská zoo lišila od jiných zahrad svým uspořádáním a volným přístupem. O safari se zde mluvilo už v 70. letech 20. století a nejen mluvilo.

Legendární ředitel zoo Josef Vágner
Legendární ředitel zoo Josef Vágner

Myšlenka došla svého naplnění

Ač se safari začalo realizovat již dříve, tak se vším všudy se veřejnosti otevřelo v roce 1989. Od roku 2016 se dokonce jedná o kulturní památku. Tady skutečně můžete spatřit zvířata ve volném prostoru a pouze za mřížemi klecí, ohrad a dalších zábran. Vlastně se tak svým způsobem přenesete do africké divočiny, a to v podmínkách České republiky. Nenechte se ničím odradit, i vaše děti budou nadšené.

Šelmy jsou prostě fascinující
Šelmy jsou prostě fascinující

Africké safari a Lví safari

V areálu zoologické zahrady můžete navštívit Africké safari Josefa Vágnera, trasa je dlouhá pět kilometrů. Tady uvidíte např. zebry, antilopy, žirafy, pelikány. Neméně zajímavé je pak Lví safari. Trasa měří jeden kilometr. Jak už název napovídá, zde volně žijí lvi. Jedná se o jediné lví safari v Evropě a otevřeno bylo roku 2015. Pochopitelně, že takovým safari se neprojdete, ale projedete v autě. Po svých se nicméně vydáte pěší stezkou mezi žirafami.

Trasu si můžete projet ve vlastním voze.
Trasu si můžete projet ve vlastním voze.

Zvířat je zde velké množství

Celkově je zde vskutku velké množství zvířat. Vedle již zmíněných se jedná například o nosorožce, hrochy, gorily, slony, gepardy, levharty, vodní ptáky či exotické ptáky soustředěnými ve voliérách. Safari Park Dvůr Králové nijak nezaostává za jinými zoologickými zahradami v České republice i v zahraničí. Ostatně, sami se můžete přesvědčit.

O zážitky tady není nouze

Safari Park vám umožní rovněž celou řadu zážitků. Stačí si vybrat. K velmi vyhledávaným patří večerní safari, tedy projížďka zakončená stylovou africkou večeří a s ubytováním ve stanech či bungalovech. Iluze pravé Afriky je dokonalá. V případě zájmu se můžete stát ošetřovatelem na jeden den nebo kuchařem v Safari Parku. Děti jistě ocení lanový park či návštěvu africké vesničky Gwanda.

Užijte si pobyt v zoo
Užijte si pobyt v zoo

Safari Park vrací zvířata zpět do přírody

Jak už bylo řečeno, zdejší zoo se podílí na záchraně divoce žijících zvířat. Zvláště těch, které jsou v největším ohrožení a hrozí jim vyhynutí. Safari Park v rámci tohoto programu navrátil do africké přírody v letech 2009 až 2016 osm nosorožců. S podobnými projekty se zde počítá i v budoucnu. Odkaz Josefa Vágnera současní pracovníci zoo naplňují beze zbytku.


Podobné články