Kozákov - kousek ráje v Českém ráji.
Kozákov – kousek ráje v Českém ráji.

V severních Čechách na hranici Českého ráje leží jeho nejvyšší bod – vrchol Kozákov (744 m n. m.). Toto tajemné místo oplývá už od pravěku pověstmi o drahokamech, které se zde skutečně vyskytovaly. Zejména se jednalo o kříšťál, ametyst, jaspis a další polodrahokamy, které se využívaly pro výzdobu chrámů. Před 4 – 6 miliony let byl Kozákov činnou sopkou.  Ve středověku plály na Kozákově signální ohně a později se zde shromažďovaly tábory lidu. Se vznikem Československa se každý rok 28. října na vrcholu Kozákova zapalovala vatra. Tento kopec je součástí CHKO Český ráj a je křižovatkou několika turistických tras. Pro sportovní vyžití je vrchol v teplých měsících velmi oblíbeným místem pro paragliding, cyklistiku a turistiku. V zimě se zde lyžuje a provozuje se zde i lyžařská škola.

Riegrova chata a rozhledna.
Riegrova chata a rozhledna.

Riegrova chata

Na vrcholu Kozákova je postavena Riegrova chata na památku Františka Ladislava Riegra – českého politika a spoluzakladatele Národní (staročeské) strany. Chata se začala stavět v roce 1928 a během války jí postupně obsadila německá a poté československá armáda. Později byla chata znárodněna komunisty a bohužel v 70. letech vyhořela. V roce 1994 ruinu Riegrovy chaty odkoupil Klub českých turistů, jehož zástupci začali chatu postupně renovovat. V roce 2003 byla Riegrova chata slavnostně otevřena veřejnosti. Chata nabízí k ubytování 7 pokojů, a kromě toho disponuje také lyžárnou a půjčovnou lyžařského vybavení.

Výhled z rozhledny nabídne celý Český ráj.
Výhled z rozhledny nabídne celý Český ráj.

Rozhledna Kozákov

Největším lákadlem tohoto místa je pro turisty bezesporu rozhledna postavená v roce 1995. Rozhledna je vysoká 40 metrů, pro návštěvníky je dostupná plošina ve výšce 24 metrů. Věž rovněž slouží jako telekomunikační stožár pro záchranné složky a armádu. Z rozhledny se nabízí okouzlující pohled na Český ráj, České středohoří, Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu a Orlické hory. Ve výhledu snadno zaznamenáte například majestátní Trosky a za hezkého počasí uvidíte v dalekohledu i Žižkovský vysílač v Praze.

Na vrchol Kozákova vede malebná cestička.
Na vrchol Kozákova vede malebná cestička.

Okolí Kozákova

V nejbližším okolí se nachází malebné české vesničky jako například Chuchelna, Záhoří, Klokočí nebo Radostná pod Kozákovem. Níže pod kopcem naleznete další zajímavé objekty, které stojí za navštívení. Napijte se čisté a osvěžující vody ze studánky Radostná. Uctěte Karla Peroutku u jeho mohyly. Prozkoumejte Votrubcův lom nebo navštivte masiv Drábovna, kde je do mohutného balvanu vytesaná malá světnička, která v minulosti sloužila jako strážní hláska. Nedaleko je také vyhlídka Mírová pod Kozákovem nebo vyhlídka Podzámčí. Ne příliš vzdálené jsou také nádherné Klokočské skály.

Ranní opar nad chalupami obce Chuchelna.
Ranní opar nad chalupami obce Chuchelna.

Podobné články