Centrem Malopolského vojvodství je Krakov. Dřívější sídelní město polských králů se nachází na řece Visle, a to mezi Krakovskou bránou, Sudoměřickou a Osvětimskou kotlinou. Dnes se jedná o druhé největší město Polska, které má 800 tisíc obyvatel. Bez přehánění se dá konstatovat, že Krakov si zamilujete hned při první návštěvě a patrně se sem po čase zase rádi vrátíte. A mimochodem, narodil se zde český král Ladislav Jagellonský.

Hrad Wawel je vidět již z dálky

Hrad Wawel je dominantou Krakova
Hrad Wawel je dominantou Krakova
Uvnitř vnitřního komplexu Wawelu
Uvnitř vnitřního komplexu Wawelu

Nejpozoruhodnější na Krakově je jeho historické centrum s bývalým královským hradem Wawel. Přijet do Krakova a nepodívat se do tohoto hradního komplexu, by byl snad hřích a velká chyba. Pro Poláky je Wawel něco jako pro nás Pražský hrad. Wawel má ve svém objektu nádhernou katedrálu (bazilika svatého Stanislava a svatého Václava), několik věží a mohutné hradby. Nechybí pečlivě udržovaná zeleň a samozřejmě budovy s královskými komnatami. Stavby nesou prvky románského, renesančního a gotického slohu. O návštěvu interiéru hradu je však obrovský zájem, takže počet návštěvníků je regulován (lepší je se předem objednat). Celý venkovní hradní areál je zpřístupněn zdarma, jen prohlídka interiérů je zpoplatněna.

Řeka Visla teče hned pod hradbami

Z hradeb Wawelu se vám naskytne krásný pohled na řeku Vislu, kterou křižují různé lodě (asi jako v Praze na Vltavě) a na nejmodernější část města. Plavit se po Visle můžete i vy. Stačí využít některého z malých přístavů a nalodit se na vybranou loď. Symbol Krakova – draka, najdete pod Wawelem u břehu Visly. Velká socha v podobě draka chrlí dokonce oheň a je velkým lákadlem jak pro malé, tak i velké příchozí. Přímo pod hradem u Visly je pak velká travnatá plocha, kterou Krakovští a rovněž turisté využívají k odpočinku a piknikům. Kousek od hradního komplexu je pak pověstný krakovský rynek, tedy historické centrální náměstí. Zde při trzích koupíte kdeco a odpočinout si můžete v některé z bezpočtu restaurací a kaváren. Kdo má zájem, může se projet v historickém kočáře. Těch je zde několik. Na rynku jistě nepřehlédnete Mariánský kostel či kostel svatého Vojtěcha. Radniční věž zaujme už svou výškou – 70 metrů. Tržnici pak vévodí budova určena pro trhy, která zde vyrostla již ve 13. století. Dodnes je využívána a k ní náleží množství venkovních stánků.

Řeka Visla v Krakově
Řeka Visla v Krakově

Historický Krakov na seznamu UNESCO

Historická část Krakova je zapsána na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Při procházce Starým městem (historické části Krakova) nepochybně narazíte na Barbakán, což je gotická brána na severní straně původního Krakova. Zároveň si můžete prohlédnout Floriánskou bránu – pozůstatek gotického městského opevnění. Nachází se zde několik univerzit, včetně Jagellonské (od roku 1364). Sídlí tady arcibiskupství, několik muzeí (rovněž Národní muzeum) a divadel. Hojně je v Krakově připomínán papež Jan Pavel II. Ostatně, v tomto městě svého času působil a Poláci obecně jsou na tohoto svého rodáka náležitě hrdi.

Město můžete vidět i během projížďky kočárem
Město můžete vidět i během projížďky kočárem

Židovská kultura zde má své místo

Krakov je úzce spjat s židovskou kulturou a historií. Navštívit můžete Vysokou synogogu, Remu synagogu nebo Izákovu synagogu. Město má Židovské muzeum Halič a Židovské muzeum a továrnu Oskara Schindlera. Pokud jste viděli film Schindlerův seznam, tak jistě víte kdo byl onen Oskar Shindler a jakou úlohu sehrál během nacistické okupace v životě polských Židů. Za pozornost pak stojí také Starý i Nový židovský hřbitov. Židé v Krakově byli během II. světové války vystaveni nacistickým represím a vyjížděly odtud deportační vlaky, které mnoho lidí dopravovaly do nedalekého koncentračního tábora Osvětim. Ostatně, celý koncentrační komplex Osvětim je návštěvníkům k dispozici. Po jeho shlédnutí si odnesete hluboký zážitek.

Na tradičním rynku v centru města
Na tradičním rynku v centru města
Nádherná zástavba na rynku
Nádherná zástavba na rynku

Podobné články