Máte rádi nespoutanou přírodu, kde není po civilizaci ani památky? Věřte, že nejste sami, kdo si v takovém prostředí dokonale pročistí hlavu a ještě získá spoustu zážitků. Za něčím takovým nemusíte jezdit přes půl světa, stačí, když se vypravíte například do našich jižních Čech. Uvidíte, že nebudete zklamáni a rozhodně si přijdete na své. Uvítá vás Židova strouha.

Divoký kus země

Jihočeský kraj je sám o sobě velmi malebný a tudíž dosti přitažlivý. O nádhernou přírodu či památky zde není nouze. Naším cílem tentokrát bude opravdu divoký kus země, který nese název Židova strouha. Možná jste už o této lokalitě slyšeli. Sbalte si tedy vše potřebné na putování přírodou a směle vzhůru k nejkrásnějšímu kaňonu jihu Čech. Klidně i s psíkem.

Není strouha jako strouha

Když se řekne strouha, ještě to neznamená, že jde o maličký vodní tok. Židova strouha je potok dlouhý 20,5 kilometru, který ústí do řeky Lužnice. Tento potok najdete zhruba 3 kilometry jižně od Bechyně, kousek od obce Nuzice. Pramen Židovy strouhy pak je zhruba 1 kilometr od vesničky Bzí, a to v nadmořské výšce 519 metrů. Prakticky celý úsek Židovy strouhy si můžete projít.

Výraz Židova strouha má svůj význam

Někomu může přijít zajímavý název Židova strouha. Ano, je svým způsobem trochu neobvyklý. Má však své opodstatnění. Koluje sice několik variant, ovšem nejčastěji se uvádí ta, která má reálné historické kořeny. Název Židova strouha pochází na paměť Židů, kteří se v těchto končinách schovávali, když byli vypovězeni z Týna nad Vltavou za vlády krále Vratislava II. Zda tomu budete věřit, je na vás.

Nejkrásnější kaňonovité údolí

Zmíněný dvacetikilometrový úsek Židovy strouhy si můžete projít. U dětí zvažte jejich věk a kondici, je to přece jen slušná délka trasy. V dolním toku potoka se nachází divoké kaňonovité údolí s turisticky náročnějším terénem. Před ústím do řeky Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy s jeskyněmi. Dolní tok je pak od roku 1988 přírodní památkou. Celkově jde o velmi krásnou přírodu a za tu námahu rozhodně stojí.

Romantika na každém kroku

Celá trasa je jako stvořená pro romantické duše. Prostředí vás do romantické nálady doslova vtáhne. Divoká a nádherná příroda prostě uchvátí. Vede zde žlutá turistická značka, a to od soutoku s Lužnicí až do Bechyně. K velmi krásnému úseku pak patří závěrečná část, kdy se jde po modré značce až do Nuzic. Na své si přijdou pěší turisté, vodáci (v dolním toku) či rybáři.

O vzácné živočichy není nouze

Patrně už nikoho nepřekvapí, že celé kaňonovité území Židovy strouhy je domovem pro mnoho vzácných živočichů. Když budete mít štěstí, můžete některého z nich i zahlédnout. Vyskytuje se zde například střízlík obecný, sedmihlásek hajní, skokan hnědý, ropucha obecná nebo užovka obojková. Kdy naposledy jste někoho takového viděli? Přiznejte se.

Zvažte, kdy se sem vypravíte

Než se skutečně vypravíte do oblasti Židovy strouhy, zvažte, zda je na to vhodná doba. Rozhodně se nedoporučuje sem jezdit v období jarního tání nebo po velkých deštích. Potok se při putování musí několikrát brodit a při vyšším stavu hladiny byste to nemuseli zvládnout. Byla by škoda předčasně ukončit celou výpravu.

Projděte si taky Bechyni

Jak už bylo řečeno, Bechyně je odtud co by kamenem dohodil. Toto historické a lázeňské město leží v okrese Tábor. Nachází se zde jedna z nejhodnotnějších městských památkových zón. Prohlédnou si můžete zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie či synagogu v níž je od roku 2006 Muzeum turistiky. A nezapomeňte na železobetonový most zvaný Bechyňská duha. Ten pohled je úžasný.


Podobné články