Jsou chvíle, kdy i člověka zcestovalého, který už hodně zažil, něco příjemně překvapí. Pokud se to navíc stane v České republice, tím je pak poznání mnohem větší. Podívejme se tedy společně tam, kde se objevují čerti, drsní, ale přátelští motorkáři i běžní turisté se svými dětmi. Zkrátka a dobře, Pekelné doly se otevírají každému zájemci. Nemusíte přitom být žádným hříšníkem, abyste poznali toto romanticko – pohádkové místo.

Vítejte u Pekelných dolů.
Vítejte u Pekelných dolů.

Největší pískovcové podzemí

Pekelné doly najdete v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Konkrétně se nacházejí v údolí Svitavky, a to mezi obcemi Velenice a Svitava. Pekelné doly představují největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře i další návštěvníky. Možná se vám bude zdát, že je vám toto místo něčím povědomé. Není divu, vždyť se zde natáčela pohádka S čerty nejsou žerty. Pekelné doly sloužily jako ono obávané pohádkové peklo. Nyní si můžete svou fantazii pustit na špacír i vy. Stačí se vydat na sever Čech.

Sídlí zde motorkářský klub

Pekelné doly jsou sídlem motorkářského klubu se stejnojmenným názvem a dokonce je možné vjet s motorkou dovnitř. Prostory jsou velké a motorkáři se o vše dobře starají. Plocha jeskyní je zhruba 3500 metrů čtverečních a je zde stálá teplota 12 stupňů Celsia. Sály mají výšku od 2 do 4 metrů. Nemusíte mít motorku, abyste se podívali do lůna jeskyní. Můžete přijít i pěšky, motorkáři rádi uvítají každého. Pro pěší je vchod úzkým schodištěm. Pokud máte děti, tak zaručeně budou nadšené.

Fantazie může pracovat naplno.
Fantazie může pracovat naplno.

Pořádají se zde různé akce

Jeskyně neslouží pouze na prohlídku. Čas od času se tady pořádají různé akce pro veřejnost. Potkat tak lze třeba čerty nebo hudebníky. Po domluvě si zde můžete uspořádat rovněž soukromou společenskou akci. V Pekelných dolech je šance na přespání. Jen si představte tu romantiku. Zkrátka a dobře, je to neobvyklé místo, které má své kouzlo, a to nejen pohádkové. Mimochodem, po natáčení zmíněné pohádky tady zůstala pekelná váha pro adepty do čertovských kotlů. Zvážíte se nebo nebudete pokoušet štěstí?

Těžil se zde písek

Podzemí vzniklo již v 18. století, a to díky těžbě písku pro továrnu a brusírnu zrcadel hraběte Josefa Kinského. Budova bývalé brusírny stojí dodnes. Určitě si ji prohlédněte. Největší jeskyně má příznačný název Nautilus. Kapitána Nema však tady nepotkáte. Ovšem někdejší důlní činnost zanechala stopy v podobě rozsáhlých podzemních prostor Lužických hor. Ve skalách můžete vidět i vytesanou jeskyni zvanou Boží hrob. Jen tak mimochodem, Máchovo jezero je nedaleko. To, kdybyste se v letních měsících chtěli někde svlažit.

Upomínka na historii místa.
Upomínka na historii místa.

Velenice a Svitavu si nenechte ujít

Jak jsme uvedli již na začátku, Pekelné doly jsou mezi Velenicemi a Svitavou. Nenechte si ujít ani tyto dvě vesničky. Svitava je součástí Cvikova a mají zde zajímavou kapli Panny Marie a vrch Ortel pro krátkou pěší vycházku. Velenice těch pěších turistických cílů nabízejí více. K dispozici jsou vrchy Velenický, Brnišťský a Kamenický. Podívat se lze do barokního kostela Nejsvětější Trojice z roku 1735 nebo na zříceninu zvanou Velenická tvrz či na hrádek Výrov.


Podobné články