Cestovat se dá různě, to je svatá pravda. Vedle klasických možností se však někdy nabízejí i ty méně obvyklé nebo již dávno zaniklé. Naši předkové by se nejspíš divili jak cestujeme v dnešní době a my bychom zase pokývali hlavami nad jejich tehdejší zcela běžnou praxí. Zkrátka, každý čas chce své. Co se tak, ale vrátit o nějaké to století zpět a vyzkoušet si obyčejné vozy brázdící Litovelské Pomoraví? Nelákalo by vás to?

Litovelské Pomoraví má mnoho čarokrásných zákoutí
Litovelské Pomoraví má mnoho čarokrásných zákoutí

Tradice formanů

Samozřejmě by se nejednalo o doslova obyčejné vozy. Nastoupili byste do formanských vozů. Formani kdysi křižovali na kozlíku svých vozů celou zemí a přepravovali všechno. Od zboží přes poštu až po lidi. Jezdili za každého počasí a po celý rok. Neměli lehké živobytí, ovšem o jejich služby byl zájem. Dnes si takové cestování můžete vyzkoušet rovněž vy.

Formanské vozy křižují Litovelským Pomoravím

Ano, je tomu skutečně tak. Formanské vozy jsou zájemcům k dispozici v Olomouckém kraji a můžete tak poznat jedno ze zdejších nejkrásnějších území, a to Litovelské Pomoraví. Využijte této možnosti a nastupte do některého z formanských vozů, který vás proveze po předem dané trase. Neobvyklý cestovatelský zážitek je po ruce celý rok. Výhodou je, že do vozu můžete vzít celou rodinu, tedy i děti.

Hanácký skanzen stojí za návštěvu
Hanácký skanzen stojí za návštěvu

Projížďky se zastávkami

Projížďky ve formanských vozech fungují tak, že v jednom místě nastoupíte a jedete po své trase, která tvoří okruh. Na stejném místě se tedy i končí. Během cesty jsou cílené zastávky, kde vystoupíte a lépe poznáte okolí. Vybrat si můžete ze tří okruhů vyjížděk (případně postupně absolvovat všechny okruhy), a to na území CHKO Litovelské Pomoraví. Vozy řídí profesionální a zkušení kočí. Start je vždy u Lovecké chaty Horka nad Moravou.

Po hanáckých lukách

Po hanáckých lukách, tak se jmenuje první trasa. Měří 6 km. Formanským vozem projedete okruh Lovecká chata (daleko široko vyhlášená příjemná hospůdka) – Fort Křelov XVII (muzeum, které vás seznámí s fortifikací Olomouce) – Sluňákov (areál zaměřený na ochranu přírody). Vychutnat si krajinu lze samozřejmě již přímo z vozu během jízdy.

Příroda je zde prostě unikátní
Příroda je zde prostě unikátní

Řeka a jezero

Řeka a jezero, tak se jmenuje druhá formanská trasa. Sedm kilometrů dlouhá cesta vede následovně: Lovecká chata (zde se vždy začíná) – Sluňákov – jezero Poděbrady (v jarních a letních měsících se zde dá koupat). Příjemná voda může být velmi příjemným osvěžením během cesty.

Od hospody k hospodě

Od hospody k hospodě, tak se jmenuje třetí trasa neobvyklého putování touto částí střední Moravy. Start již znáte, Lovecká chata a pokračuje se kolem ramena řeky Moravy k Hanáckému muzeu v přírodě Příkazy (skanzen) a k hotelu Zálužna. Pokud máte rádi dobré pivo, využijte toho. Formanské vozy měly ve zdejším kraji svou tradici a nyní se na ni svým způsobem navázalo.

Centrem Litovelského Pomoraví je samozřejmě Litovel
Centrem Litovelského Pomoraví je samozřejmě Litovel

Malebná střední Morava

Litovelské Pomoraví se nachází na severu střední Moravy mezi Olomoucí, Litovlí a Mohelnicí. Statut chráněné krajinné oblasti má od roku 1990. Patří tak k nejmenším CHKO v České republice. Zároveň jde o nejcennější oblast svého druhu ve středoevropském měřítku. Mokřadní část je od roku 1993 zařazena do světově uznávaného Ramsarského seznamu významných mokřadů. Ochrana přírodního skvostu jde dokonce tak daleko, že na tomto malém území jsou dvě národní přírodní rezervace, a to NPR Ramena řeky Moravy a NPR Vrapaš a tři přírodní rezervace – PR Litovelské luhy, PR Plané loučky a PR Chomoutovské jezero. Litovelským Pomoravím vede rovněž cyklistická trasa Moravská stezka.


Podobné články