Železniční doprava vždy hrála, a vlastně stále hraje, významnou roli v cestování. Pravda, časem se ten význam zmenšil, nicméně je železnice pořád v jisté oblibě. Nic na tom nezměnil ani fakt, že mnohé tratě dnes už neexistují. Aspoň tedy pro osobní dopravu. Hvozdnický expres na Opavsku dává možnost zájemcům v letní sezoně zavzpomínat na časy, kdy tudy vlak jezdil denně a celoročně. O cestovatele není nouze a ti, kdo pamatují staré časy dodnes cítí v srdci jistý nádech nostalgie a romantiky.

Hvozdnický expres.
Hvozdnický expres.

Trať, která něco pamatuje

Hvozdnický expres jezdí na trati Opava – Svobodné Heřmanice v Moravskoslezském kraji. Původně trať zahájila svůj provoz již 29. června 1892 a vedla až do Horního Benešova. Postupně se stala oblíbenou pro mnoho trampů, táborníků, rodiny s dětmi i cyklisty a není divu. Zdejší okolí má co nabídnout všem a je vcelku jedno na které stanici vystoupíte. Udělejte si během sezony čas, nastupte do vlaku zvaném Hvozdnický expres a nechte se unášet za krásami Opavského Slezska.

Na trati Hvozdnického expresu.
Na trati Hvozdnického expresu.

Provoz zrušen a zase obnoven

Již před několika lety České dráhy provoz na zmíněné trati zrušily. Osobní přeprava se prostě hodně nevyplácela. Zdálo se, že je definitivní šlus, ale nakonec nebyl. Několik let zajišťuje sezónní provoz společnost Railway Capital, a to vždy od konce května do konce září. Vyjíždí se z nádraží Opava-Východ a následují zastávky Kylešovice, Otice, Slavkov u Opavy, Štáblovice (mezi trampy známé jako Mexiko), Dolní Životice, Litultovice, Mladecko, Jakartovice, Svobodné Heřmanice. Délka trati je 25,3 km.

Pestrá paleta zajímavostí

Pestrá paleta zajímavostí čeká na zájemce v nejbližším okolí tratě Hvozdnického expresu. Ostatně, posuďte sami. V Oticích je to Otická sopka, ve Slavkově začíná Naučná stezka Hvozdnice, ve Štáblovicích mají zámek, kousek od Dolních Životic stojí větrný mlýn Choltice. Další zámek je v Litultovicích a navíc je tady i Naučná stezka Pilný Mlýn. Přírodovědná naučná stezka Mladeckem čeká na další zastávce a ještě si můžete v Mladecku prohlédnout stádo daňků u zdejší hospůdky Kiška. Jakartovicemi protéká Heřmanický potok a Svobodné Heřmanice bezpochyby zaujmou svým zatopeným břidlicovým lomem Šifr.

V Mladecku můžete vidět stádo daňků.
V Mladecku můžete vidět stádo daňků.

Trampové i táborníci

Krátce již byla zmínka o trampech a tábornících. Na tuto trať se vždy rádi vydávali a mnohdy ve vlaku zněly kytary a zpěv. Hvozdnický expres tyto časy částečně vrací. Okolní příroda je nádherná, skrývá mnoho krásných míst a jsou zde výchozí body do vzdálenějších cílů. V létě se tady konají i tábory pro děti, například v Pilném Mlýně nebo na trase z Mladecka směrem ke Kružberku. Ano, kdo chce, může se projít až ke Kružberské přehradě (seriálové Velké Sedlo). Na svou výpravu může celá rodina a klidně mějte sebou i psího kamaráda. Sami si nepochybně vyberete dobře kam se chcete podívat.

Zatopený lom ve Svobodných Heřmanicích.
Zatopený lom ve Svobodných Heřmanicích.

Vagon zvaný Dřevák

Hvozdnický expres je lokální trať a tomu odpovídají i cestovní podmínky. Přesněji řečeno, jezdí běžné vagony, které vidíte i na jiných malých tratích. Sem tam ovšem, je zařazen vagon zvaný Dřevák. Historický vagonek, jenž už dávno není samozřejmostí. Nicméně je hodně oblíbený a lidé se v něm rádi svezou. Když budete mít štěstí, můžete se v něm svézt i vy. Obvykle je zařazení Dřeváku avizováno předem, tak se jde podle toho zařídit. Nezbývá, než vám popřát šťastnou a ničím nerušenou cestu. Možná se ve vláčku i potkáme.


Podobné články