Cestování může být opravdu různorodé, což ho činí ještě více atraktivním. Není třeba přitom jezdit někam daleko. Bohatě vám vystačí místní podmínky. Víte, například, že můžete poznávat krásy jižních Čech z paluby lodi? K dispozici je přitom několik příležitostí a nemáme teď na mysli klasické vodácké putování. Podívejte se společně s námi, kde a jak se lze nalodit a co konkrétně poznat z nevšedního pohledu. Dálky volají a pomalu se zvedají kotvy. Podívejte se na zajímavé tipy jak si užít dovolenou v Jižních Čechách

Týn nad Vltavou.
Týn nad Vltavou.

Centrem Českých Budějovic

Jako první tip máme plavbu centrem Českých Budějovic. Jihočeskou metropoli můžete vidět z úhlu vodní hladiny a ten prožitek fakt stojí za to. Domovským přístavem je Kavárna VLNNA na Sokolském ostrově. Plavba zahrnuje českobudějovické historické centrum. Spatříte nejstarší dochované památky – městské hradby, věže a bašty. Budete se plavit soutokem Malše a Vltavy, a to pod zajímavými mosty i mezi historickými budovami. Uvidíte místní plovárny, Jiráskův jez, park Stromovka nebo i Hvězdárnu a planetárium.

Na soutok Vltavy s Lužnicí

Z přístaviště Týn nad Vltavou poplujete k soutoku řeky Vltavy s Lužnicí. Čeká vás příjemný zážitek, kde se vám nabídnou především přírodní krásy lemující břehy. Velmi podobná je plavba, která zahrnuje nejen zmíněný soutok, nýbrž pokračuje až k přehradě Kořensko. Pluje okolo vyhlídek umístěných nad řekou. Samotná přehrada pak spojuje Vltavotýnsko s Orlickou přehradou. Je jasné, že jde o parádní příležitosti pro rodinnou výpravu.

České Budějovice.
České Budějovice.

Plavebními komorami za přírodou

Kdo má rád zážitkové plavby, tak jistě nepohrdne vodní cestou přes plavební komory Kořensko nebo Hněvkovice. Opět se vyplouvá z Týnce nad Vltavou. Během cesty je přitom zastávka ve vorařské obci Purkarec (je zde Muzeum voroplavby), u zříceniny Karlův hrádek či pod vyhlídkou Baba. Od Baby se pak loď vrací opět zpět do domovského přístavu. Vychutnejte si krásy řeky Vltavy s celou parádou. A jen tak pro doplnění. Z Purkarce vede přívoz do sousední obce Kostelec, čehož mohou využít jak pěší turisté, tak cyklisté.

Plavba k zámku Mitrowicz

Tady se nalodíte na historickou loď Pálava, která sama o sobě představuje technickou památku původem z Hamburku. Z Týna nad Vltavou poplujete k zámku Mitrowicz, a to nejen po Vltavě, ale i po řece Lužnici, a to do obce Koloděje nad Lužnicí. Zde můžete vystoupit a navštívit zmíněnou historickou památku zámek Mitrowicz. Kdo chce, má příležitost dále pokračovat pěší turistickou stezkou podél Lužnice až k rozhledně u Semence.

Hluboká nad Vltavou.
Hluboká nad Vltavou.

Z Hluboké až do zoo

Hluboká nad Vltavou nabízí plavbu po Munickém rybníku až do Zoo Hluboká (zámek Ohrada). Proplujete mezi městem Hluboká nad Vltavou a loveckým zámkem Ohrada. Samotná zoologická zahrada je nedaleko Ohrady. Cestou si krásně vychutnáte výhledy na zámek Hluboká a také na přírodní scenérie okolo vodní plochy Munického rybníka. Vyplouvá se z Hluboké nad Vltavou tam a zpět pak od Zoo Hluboká.


Podobné články