Jak už možná víte, rádi prozkoumáváme místa, která jsou tak trochu schovaná a netrpí každodenním závalem turistů. V tomto článku se podíváme do druhého největšího města Slovinska, které je skutečným schovaným klenotem této nádherné země. Maribor je malebné město na východě země. Najdete zde tichá místa u vody, ale i malé uličky historického centra, kde je živo. Tuto metropoli obklopují vinohrady, a proto je zde víno velmi oblíbené. Maribor leží u dálnice na hlavním tranzitu z Česka do Chorvatska. Tak si udělejte s vaší cesty k moři aspoň jednodenní zastávku. Zajisté nebudete litovat a koupání v moři vám taky nikam neuteče.

Maribor má úchvatné historické jádro plné památek.
Maribor má úchvatné historické jádro plné památek.

Na skleničku na břehu řeky Drávy

Město v údolí řeky Drávy ze západu hlídají vrcholky horského masivu Pohorje, jenž je nejvýchodnějším cípem Julských Alp ve Slovinsku. Často se tak rychle mění počasí, kdy na město padá oblačnost právě z blízkých kopců. Ovšem nebojte, slunečných dnů si tu užijete víc než dost. A zejména v hezkém počasí si lze nejlépe odpočinout v jedné ze zahrádek vináren, kaváren a restaurací na břehu řeky. Dejte si oblíbený nápoj a jen tak koukejte na prosluněnou promenádu. To je teprve pohodička a relax. Například hned u Vodní věže. Historická památka ze 16. století byla součástí městského opevnění. Původně dřevěná věž byla později přestavěna do kamenné podoby.

Maribor má krásnou promenádu okolo řeky Drávy.
Maribor má krásnou promenádu okolo řeky Drávy.

Městu dominují kostelní věže

Maribor se pyšní bohatým historickým jádrem s památkami na každém rohu. Dominantou je Františkánský kostel Panny Marie Milosrdné poblíž náměstí Svobody. Duchovní a architektonická ikona Mariboru byla postavena v 19. století. Kostelní věže dominují panoramatu města. A s tímto kostelem jde ruku v ruce Mariborský hrad. Tato památka sloužila jako obranná pevnost. S dlouhou historií je jednou z hlavních turistických atrakcí města. Uvnitř hradu si můžete prohlédnout Mariborské regionální muzeum. Ve stálé expozice uvidíte exponáty uměleckého, historického a archeologického charakteru. Všechny samozřejmě spjaté s místním regionem.

Věže kostela Panny Marie Milosrdné dominují městu.
Věže kostela Panny Marie Milosrdné dominují městu.

Nejstarší vinná réva na světě

Ještě jednou se vrátíme k vínu, kterým město doslova žije. Maribor má dlouhou vinařskou tradici s produkcí odrůd Riesling, Sauvignon, Chardonnay či Šipon. Vinařské dědictví dokládá i světový unikát. Starý vinný kříž, neboli Stara trta, je nejstarší plodící keř vinné révy na světě. Je to pýcha a klenot Mariboru. Prohlédnout si ji můžete na vlastní oči. Pne se totiž po fasádě budovy ve Vojašniški ulici č. 8 hned na břehu řeky, nedaleko Vodní věže. V roce 2004 určili vědci stáří keře na 440 let, čímž si vysloužila titul světového prvenství a také zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Mimochodem Stara trta je keř odrůdy Žametovka (Modra Kavčina) a slovinský původ této odrůdy je národním bohatstvím.

Stara trta - nejstarší plodící keř vinné révy na světě.
Stara trta – nejstarší plodící keř vinné révy na světě.

Relax v parku a výhled na město

Navštivte taky i rozsáhlý městský park na severu města. Oblíbené a klidné místo k relaxaci pro místní i turisty. Koná se zde během roku i řada kulturních akcí. Součástí parku je jezero, kde našlo domov několik druhů vodních ptáků. Z parku si udělejte výlet i na blízký kopeček Piramida, odkud budete mít úžasný výhled na celý Maribor. Cestička navíc vede vinohradem. Na kopci je i moc pěkná kaplička a pozůstatky slavného hradu, který chránil město před nájezdy Maďarů. Ze zříceniny zbyly části půdorysu a studna. Veřejnosti ale přístupné nejsou. Ovšem za ten výhled procházka určitě stojí. Budete mít město jako na dlani a je odtud krásné sledovat západy slunce.

Výhled na Maribor z kopce Piramida.
Výhled na Maribor z kopce Piramida.

Podobné články