Volnočasové pobyty na horách jsou obvykle spojeny s představou vleků, svahů, lyží nebo běžkařských tratí. Ještě tak většinou maximálně připustíme nějaké ty sáňky či stavění tradičního sněhuláka. Nemusí tomu tak ovšem být vždy. Záleží na tom kam se vypravíte a zda jste ochotni do svého programu zařadit i jinou zajímavou aktivitu, která může být příjemná a nakonec i obohacující. Jedním takovým místem je bezesporu Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel ve východních Čechách kousek od Rychnova nad Kněžnou.

Při turistice člověk vidí nádherné přírodní scenérie
Při turistice člověk vidí nádherné přírodní scenérie

Deštné v Orlických horách vás uvítá

Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel najdete konkrétně v centru horské obce Deštné v Orlických horách, a to v těsném sousedství kostela svaté Máří Magdalény, který zde stojí již od 18. století. Muzeum bylo otevřeno v roce 1990 a navštívit jej můžete po celý rok.

Kam se vydáme tentokrát?

Kam se vydáme tentokrát?

Vše kolem turistiky a hor

Samotný název muzea dává tušit jaká asi expozice čeká na všechny návštěvníky. Zklamáni určitě nebudete, zvláště, pokud máte rádi hory, lyžování, turistiku a samozřejmě i historii s tím spojenou. Část expozice celkem pochopitelně tvoří historie obce Deštné v Orlických horách. Následují ukázky a vývoj různých tradičních řemesel jako je například ruční textilní výroba lnu a bavlny, výroba másla, řezbářství, hrnčířství, uhlířství nebo také výroba dřevěných krabiček. Samostatnou kapitolou je sklářství a vývoj strojů na praní prádla od středověku po současnost. V souvislosti s tím se vždy v srpnu koná v Deštném v rámci Sklářských dnů tavení skla dřevem, což je tradiční technologie. Jedinečná možnost jak na vlastní oči vidět jak pracovali naši předkové a co všechno dokázali svým fortelem vyrobit. Teď už se dostáváme k tomu hlavnímu – sportovní části expozice. Shlédnout lze roztodivnou výbavu pro zimní sporty – lyže, skiboby, sněžnice různých typů a stáří. Od těch úplně prvních z počátku 20. století až po ty současné. Zmapována je činnost skuhrovských běžců na lyžích, lyžařské závody, závody skútrů, psích spřežení a nového zimního sportovního odvětví motoskjeringu (lyžař je tažen motocyklistou). Velká pozornost je dána rozvoji skibobového sportu, který má zde svou tradici. Historie Horské služby v Orlických horách promlouvá o významu a nezastupitelnosti práce horských záchranářů. Jako turisté pak jistě oceníte historii organizované turistiky. Pravým rájem pro děti pak je pohádková expozice Mlýn na Zlatém potoce. Malé návštěvníky přivítá vodník se svým nefalšovaným královstvím. Prakticky všechny vystavené exponáty pocházejí z darů místních občanů nebo lidí žijících v okolních obcích Orlických hor.

Turistiku lze dělat v hlubokých lesích i na stezkách
Turistiku lze dělat v hlubokých lesích i na stezkách

Prvními lyžaři lesníci

První lyžaři se na Orlicku objevili koncem 19. století. Tehdy první lyže (řečeno dobovou mluvou ski) objednal na zkoušku pro své lesníky kníže Josef Colloredo – Mansfeld. Velkým propagátorem lyžování se stal knížecí nadlesní v Sedloňově Max Rotter, rytíř von Uiblagger. Lyže jako první začal vyrábět sedloňovský truhlář Hartman. Již 14. února 1897 proběhly v Sedloňově lyžařské závody.

Lyžařský ráj pro celé rodiny

Deštné v Orlických horách je zároveň velkým zimním rekreačním střediskem. Lyžaři si opravdu přijdou na své. Jen ve Ski areálu Marta I a Marta II je dohromady šest vleků a jedna sedačková lanovka. Areál leží v nadmořské výšce 650 metrů v horském údolí Bělé a Deštného potoka. Tratě jsou pravidelně upravovány a probíhá zasněžování. K dispozici je snowpark, skiservis, půjčovna lyží. Lyžuje se i večer za umělého osvětlení. Lyžařská škola má dokonce své dva provazové vleky. Přilehlé parkoviště pak je návštěvníkům zdarma. Běžkaři se mohou dostatečně vyřádit ve stopě Jiráskovy turistické cesty. Kdo je za celý den unaven a potřebuje zregenerovat síly, má šanci v krytém bazénu nebo sauně hotelu Area. Deštné v Orlických horách má ještě další čtyři vleky. Lyžařský vlek Šerlišský mlýn vhodný pro začátečníky a středně pokročilé. Lyžařský vlek Start vhodný pro začátečníky i zkušené lyžaře. Lyžařský vlek Na Špičáku, ideální pro výuku lyžování. Vlek pod Masarykovou chatou je pak nejvýše položená sjezdovka v oblasti Deštného. Přesahuje 1000 metrů nad mořem.

Nejlepší psycholog je příroda
Nejlepší psycholog je příroda

Takové muzeum jinde není

Jak je patrné, Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel je vskutku velmi zajímavé místo, kam se můžeme vypravit nejen v zimním období. Do obce Deštné v Orlických horách se dostanete z Rychnova nad Kněžnou (18 km) nebo z Hradce Králové (40 km), a to jak osobním vozem, tak hromadnou dopravou. Nikdy neškodí získat nové informace o sportu, který máme rádi a o historii místa kam jsme se vypravili. Orlické hory navíc disponují mnoha dalšími příležitostmi, a to vlastně v kterémkoli ročním období. Tak nezbývá nic jiného než popřát příjemný pobyt v této části východních Čech.


Podobné články