Beskydy jsou bezesporu jedny z našich nejkrásnějších hor. Do této oblasti můžete jezdit znovu a znovu a vždy najdete něco, co jste předtím neviděli či nezažili. Není tudíž divu, že i v magazínu Toulavé Šlápoty se objevují články z Beskyd. My máme Beskydy opravdu rádi a každá cesta tam je radost. Dnes vám povíme něco o beskydském Trojmezí. Znáte tuto lokalitu a víte, kde se zhruba nachází? Možná víte, ale i kdyby ne, tak všechno se dá napravit. Člověk se přece stále učí něčemu novému. Trojmezí se dá charakterizovat obecně jako tři státy, tři jazyky a mnoho společného. Tak pojďme na to.

Místo je dobře označeno.
Místo je dobře označeno.

Být ve třech státech

Chcete být najednou ve třech státech? Zní to trochu divně, ale jen na první pohled. Není to totiž tak úplně nereálné. V Beskydech to vlastně možné je. Konkrétně se jedná o Českou republiku, Polsko a Slovensko. Trojmezí je dostupné buď z české Hrčavy (okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj), a to 2 km po žluté turistické značce nebo ze slovenské obce Čierne (po zelené značce 2 km), případně z polské vesničky Jaworzynky, odkud je to 1 km. Stezky jsou vhodné jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty nebo dokonce i pro rodiny s kočárky. Na české a polské straně je trasa osvětlena, je tedy možné vyrazit i ve večerních hodinách.

Krásně vybudovaná stezka.
Krásně vybudovaná stezka.

Trojmezní bod je označen

A jak poznáte, že jste skutečně dorazili na samotné beskydské Trojmezí? Je to zcela jednoduché. Trojmezní bod je označen malým monolitem a nalézá se ve strži potůčku hluboké 8 metrů a široké 34 metrů. Na české, polské i slovenské straně se tyčí tři 240 cm vysoké žulové monolity, které tvoří trojúhelník nad zmíněným trojmezním bodem. V cíli Trojmezí si můžete odpočinout v dřevěných přístřešcích a na slovenské straně je k dispozici i ohniště. Během roku se v těchto místech konají různé akce pro veřejnost jako je např. Goralský maraton, Svatá mše na Trojmezí, Cyrilometodějská pouť či Hrčavský gastronomický festival a beerfest.

Přesně zde je hranice třech států.
Přesně zde je hranice třech států.

Výhled do třech států a Hrčava

Na samotném Trojmezí je ještě jedna zajímavost, kterou si nenechejte ujít. Přesněji řečeno, ona vám nikde neuteče, jen na ni prostě nezapomeňte. Z výškového bodu, 606 m n. m., je krásně vidět panorama všech tří států, tedy České republiky, Slovenska a Polska. Výhledy stojí za to a můžete si pořídit pěkné fotografie. Pochopitelně, by byla rovněž škoda Hrčavou jen projít. Na chvíli se zde zdržte. K vidění je malé vesnické muzeum, dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje či Lurdská jeskyně s pramenem. Na poznávání Trojmezí a okolí klidně vyražte se svým psím společníkem. Nezbývá, než přát pěkné počasí a cestovatelské zážitky už přijdou samy naproti. Tak si to užijte se vším všudy.

Nádherné přírodní okolí.
Nádherné přírodní okolí.

Podobné články