Mezi středisky horské turistiky na Šumavě je Modrava jedním z vyhlášených a nejoblíbenějších míst. Není taky divu. Znáte Modravu, byli jste tady už někdy? Ten, kdo byl má svou vlastní zkušenost a vy, kteří jste ještě neměli tu možnost vězte, že Modrava vás okouzlí na první dobrou. Stačí opravdu pár pohledů a budete se cítit náramně, uvolněně a užijete si celou nádheru tohoto horského místa. Takže, až budete plánovat cestu do Plzeňského kraje, víte, kde začít své turistické aktivity.

Tahle krása vás prostě nenechá chladnými.
Tahle krása vás prostě nenechá chladnými.

Na soutoku tří potoků

Modrava se nachází v okrese Klatovy, zhruba 13 kilometrů jihozápadně od Kašperských Hor, a to na území Národního parku Šumava. Malá horská obec leží na soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Soutokem těchto tří potoků vzniká známá řeka Vydra. Vesnička má oficiálně dvě části – Modravu a Filipovu Huť. Modrava je v krásném údolí, přičemž různá stavení se nachází na okolních kopečcích a hezky tak dokreslují celkový kolorit. Přímo v centru pak máte k dispozici oficiální parkoviště, pokud tedy dorazíte autem.

Návštěvnické centrum dřevařství čili Dřevák.
Návštěvnické centrum dřevařství čili Dřevák.

Rybářská a lovecká osada

První písemné zmínky o Modravě pocházejí z let 1614 až 1617. Původně byla Modrava rybářskou a loveckou osadou, později tady žili hlavně dřevaři. Dnes vede především cestovní ruch. V roce 1924 zde Klub českých turistů postavil Klostermannovu chatu, která patrně tak dala takový ten základ rozvoji turistiky. Modravou prochází několik turistických stezek. Můžete se vydat například podél Modravského potoka až na Luzenské údolí a Březník nebo podél Roklanského potoka k Tříjezerní Slati. K dispozici je rovněž Klostermannova naučná stezka.

Tady se zastavte na pivo, nejlépe na nějaký speciál.
Tady se zastavte na pivo, nejlépe na nějaký speciál.

Poznejte Modravu formou procházky

Modravu hezky poznáte, když si ji prostě a jednoduše projdete. A nejlépe u toho i fotíte, je totiž co fotit. Už jen okolo vodního toku je to překrásné, a to z mnoha úhlů pohledu. Výhledy na kopečky jsou zajímavé a co teprve zdejší zajímavosti. Návštěvnické centrum dřevařství čili Dřevák nabízí interaktivní expozici, prohlédnout si můžete zmíněnou Klostermannovu chatu a pochopitelně zdejší Pivovar Lyer přímo láká. Pivovar nabízí pět druhů speciálů a ať ochutnáte jakýkoliv, nebudete litovat. Z vlastní zkušenosti víme, že pivo vařit umí.

Příroda na Modravě prostě čaruje.
Příroda na Modravě prostě čaruje.

Spát můžete i v přírodě

Jako horské středisko má Modrava dostatek ubytovacích zařízení, ale nemusíte se spoléhat jen na ně. Zvláště, když se třeba chcete zdržet jen jednu noc. Na okraji obce, kousek od potoku je oficiálně vyčleněno místo k nocování. Prostě volný prostor, kde si lze postavit stan, přístřešek nebo zůstat jen pod hvězdnou oblohou. Jestliže budete přemýšlet kam se z Modravy vydat dál (mimo to, co jsme uvedli už výše), tak se nabízí třeba Návštěvnické centrum Kvilda (my odtud přijeli), Návštěvnické centrum Srní (tam jsme pokračovali) nebo případně 2 kilometry od Modravy je Vchynicko – tetovský plavební kanál. Užijte si Modravu a okolní Šumavy jak jen to nejlépe půjde.

Pivovar se nedá přehlédnout.
Pivovar se nedá přehlédnout.

Podobné články