Šelmy ve volné přírodě vždy vzbuzovaly u lidí jistou dávku tajemna, obav, respektu, ale i zvědavosti. A co teprve, když se někdo s takovým tvorem setkal tváří v tvář. Často hluboký zážitek. Své kouzlo mají bezpochyby vlci. Tato zvířata milují svobodu, uznávají vzájemnou hierarchii a ve smečce dokonale spolupracují. S životem vlků se můžete seznámit také vy. Stačí se vypravit na Šumavu. Centrum Srní vás vítá.

Návštěvnické centrum Srní

V Národním parku Šumava se nachází Návštěvnické centrum Srní, které každému zájemci umožní poznat vlky v jejich přirozeném prostředí. Není to žádná zoologická zahrada, kde se za plotem vlci líně povalují. Tady jde o přírodu jako takovou a jak známo, vlci odjakživa patřili do lesů na historickém území Čech, Moravy a Slezska.

Vlky uvidíte v jejich přirozeném prostředí. Foto: Pavla Benatzká
Vlky uvidíte v jejich přirozeném prostředí. Foto: Pavla Benatzká

Centrum věnované šelmám

Návštěvnické centrum Srní je objekt věnovaný šelmám. Zdejší expozice ukazuje život vlků a jejich soužití s člověkem. Patrně nikde jinde nelze spatřit vlčí svět v tak přirozených podmínkách jako právě zde. Vypravit se sem můžete i s dětmi, pro které to bude jistě silný zážitek. Potkat vlka se za běžných okolností jen těžko někomu povede.

Nad vlčím výběhem vede vyhlídková lávka.
Nad vlčím výběhem vede vyhlídková lávka.

Výběh s vlky a vyhlídková lávka

Venkovní expozice obsahuje jak výběh s vlky, tak vyhlídkovou lávku pro návštěvníky. Samotný výběh je na rozloze 3 hektarů. S různými zajímavostmi o vlčím životě vás seznámí informační tabule. Z vyhlídkové lávky pak můžete nerušeně pozorovat tato majestátní zvířata. Lávka je 300 metrů dlouhá a umístěna 3 až 4 metry nad úrovní terénu. Svá pozorování tedy děláte z bezpečného zázemí.

Pozorovat tyto šelmy můžete jak dlouho chcete. Foto: Pavla Benatzká
Pozorovat tyto šelmy můžete jak dlouho chcete. Foto: Pavla Benatzká

Naučný okruh areálem

Než se dostanete na zmíněnou vyhlídkovou lávku, projdete naučným okruhem. Ten je pouze 2 kilometry dlouhý a provede vás celým areálem. Seznámíte se se stopami šelem, které žijí na Šumavě (tedy nejen s vlčími stopami), s místními stromy a rostlinami. I zde najdete pozorovací přístřešky. Takové podmínky už přece stojí za parádní výlet do lůna divoké přírody. Co říkáte?

Krásná příroda všude kolem.
Krásná příroda všude kolem.

Myšleno je také na vozíčkáře

Návštěvnické centrum Srní myslí i na vozíčkáře. Naučná stezka i vyhlídková lávka jsou pro tento účel vhodně upravené. Nemusíte se tedy ničeho obávat. V objektu je rovněž dětské hřiště a parkoviště. Milovníci psů mají smůlu. Psi sem nesmí, takže je rovnou nechte doma nebo zajistěte jejich pobyt před branami areálu. Potěšující je, že vstup do centra je zdarma.

Budete velmi blízko vlčí smečce.  Foto: Pavla Benatzká
Budete velmi blízko vlčí smečce. Foto: Pavla Benatzká

Srní je malá šumavská vesnička

Obec Srní leží v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, a to jižně od Kašperských Hor. Vesnička na území Národního parku Šumava má kolo 200 obyvatel. Založena byla v roce 1727 pro dřevaře barona Schmiedela. Dodnes se 1 km od obce nachází dřevorubecká osada Mechov. V Srní si můžete prohlédnout řadu zachovalých původních horských chalup.


Podobné články