Co si představíte pod slovem noviny? S největší pravděpodobností nějaký ten deník či týdeník, který si přečtete a tím to všechno skončí. Jsou však okolnosti, kdy první dojem může klamat. Víte, že existuje místo zvané Noviny pod Ralskem? S klasickými papírovými novinami přitom nemá vůbec nic společného. A může přitom jít o nevšední poznávací tip. Jistě si užije celá rodina a klidně sebou vezměte také psího rodinného člena.

Zdejší domky mají zajímavou architekturu.
Zdejší domky mají zajímavou architekturu.

Hurá na Českolipsko

Noviny pod Ralskem najdete v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, a to severovýchodně od Mimoně. Žije zde okolo 300 stálých obyvatel. Slovo novina se v tomto kontextu vztahuje ke středověkému výrazu pro jař, tedy pole, respektive nové pole získané odlesněním či vypálením. Odtud tedy současný název obce Noviny pod Ralskem.

Několik důvodů pro návštěvu

A jaký je vlastně důvod k návštěvě této vesničky? Těch je hned několik. Především je to vrch Ralsko. Zalesněný kopec, který se tyčí do výše 696 m n. m., a to nad údolní nivou řeky Ploučnice. Jde o přírodní rezervaci, kde lze potkat také muflony. Na samotném vrcholu Ralska si pak můžete prohlédnout zříceninu hradu ze 14. století.

Řeka Ploučnice má divoký ráz.
Řeka Ploučnice má divoký ráz.

Průrva Ploučnice má něco do sebe

Dalším zajímavým místem je řeka Ploučnice a její pověstná průrva. Ploučnice pramení pod Ještědem a vlévá se do Labe. Průrva Ploučnice je známá rovněž jako Pekelný jícen, Hromová rána nebo Čertova díra. Jde o podzemní náhon bývalého hamru. Samotná průrva je 200 metrů dlouhá a Ploučnice sem vtéká od Stráže pod Ralskem.

Nechybí ani památky

Přímo ve vesničce stojí za prohlídku kostel Nejsvětější Trojice z roku 1786 s klasicistní bránou z 18. století. Dále pak Boží muka či Památník obětem 1. světové války. Určitě nevynechejte řadu patrových roubených statků a zvláště pak kulturní památku – panský hospodářský dvůr č.p. 46 z 19. století. V blízkém okolí Novin pod Ralskem najdete také pozůstatky lehkého vojenského opevnění z roku 1938.

Panský dvůr si určitě prohlédněte.
Panský dvůr si určitě prohlédněte.

Cyklistům zde rovněž přeji

Pokud máte rádi jízdu na kole, tak využijte Zelenou cyklomagistrálu Ploučnice. Vede zde úsek Osečná – Noviny pod Ralskem, a to v celkové délce 85 kilometrů. Jak vidíte, Noviny pod Ralskem mají co nabídnout. Zajímavý je nejen název obce, nýbrž i samotná ves a okolí.


Podobné články