Vyrážíte rádi někam do lesa a zvláště pak, když je to spojeno s pobytem v horském prostředí? Milujete ty procházky po lesních stezkách a zákoutích, kdy se vám do žil vkrádá skrytá energie a mysl je v naprosté pohodě? Nejste zdaleka sami, kdo takové cestování upřednostňuje. Vydejte se tentokrát s námi do čarokrásných Jeseníků, a to konkrétně k Velkému mechovému jezírku na Rejvízu. Zdejší příroda vám ukáže nefalšovaný prales. Čeká vás krásný zážitek.

Velké mechové jezírko Rejvíz.
Velké mechové jezírko Rejvíz.

Nejvýše položená ves v českém Slezsku

Rejvíz leží v Jeseníkách, v Olomouckém kraji. Jedná se o nejvýše položenou ves v českém Slezsku (780 m n. m.). Konkrétně najdete Rejvíz osm kilometrů východně od města Jeseník. Oficiálně se jedná o část města Zlaté Hory. Kolem se rozprostírá Zlatohorská vrchovina. Rejvíz má zhruba 65 stálých obyvatel a několik desítek domů. Lidé sem jezdí buď jednorázově nebo využívají místních chalup a chat. Kousek od Rejvízu protéká řeka Černá Opava.

Na začátku stezky nechybí informační tabule.
Na začátku stezky nechybí informační tabule.

Rejvíz je plný zajímavostí

Pomineme-li úchvatnou horskou přírodu, má Rejvíz několik svých zajímavostí. Určitě nevynechejte Penzion Rejvíz (dříve Noskova chata), celodřevěnou stavbu z 19. století. Právě zde se nachází unikátní vyřezávané židle. Každá židle v restauraci má opěradlo ve tvaru něčího portrétu. Nejstarší stavbou pak je Hotel Franz (dříve Chata Svoboda) z roku 1793. Za návštěvu stojí Lurdská jeskyně (rok 1908) na Starém Rejvíze a zřícenina hradu Kobrštejn. Obecně pak doporučujeme projít si celý Rejvíz neboť místní dřevěnice jsou pěknou ukázkou stylové horské zástavby.

Cestou se můžete osvěžit pramenitou vodou.
Cestou se můžete osvěžit pramenitou vodou.

Naučnou stezku Rejvíz zvládne každý

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku je nejatraktivnější částí zdejšího putování a poznávání. Stezku zvládne opravdu každý, a to i děti. Má pouhé tři kilometry a vede lehkým terénem, většinou skoro po rovince. Klidně můžete vzít rovněž svého psího kamaráda. Začátek zmíněné naučné stezky je u Penzionu Rejvíz, a to po žluté turistické značce směrem na Bublavý potok. Cesta je dobře značená, určitě nezabloudíte. Trasa je koncipována tak, že se opět vrátíte k penzionu.

Krásná vyhlídková plošina u jezírka.
Krásná vyhlídková plošina u jezírka.

Les, prales, haťový chodník

Postupně se vnoříte do lesa, který bude čím dál více získávat na divokém charakteru. Od určitého místa půjdete po haťovém chodníku, který vás dovede až k cíli. Cestou narazíte na několik informačních tabulí o místní přírodě. Mimochodem, nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Rejvíz. Brzy se les změní doslova v prales, nejstarší stromy zde mají přes 150 let. Nebýt udržovaného haťového chodníku, tak byste ani projít nemohli. Holt, divoká a nespoutaná příroda je zde pánem. Člověk pouze hostem.

Velké mechové jezírko

Do přímého prostoru Velkého mechového jezírka se platí vstupné. Nebojte se, částka je vskutku malá a vybrané peníze slouží na údržbu haťového chodníku. Jdete výhradně po tomto chodníku. Cestou se můžete osvěžit u stylově krytého pramene douškem osvěžující horské vody. Netrvá to dlouho a dojdete k cíli. Konkrétně tedy na dřevěnou vyhlídkovou plošinu přímo u Velkého mechového jezírka. Jezírko je v nadmořské výšce 768 metrů, má plochu 1692 metrů čtverečních, hloubku 2 až 3 metry a objem 4048 metrů krychlových. Jde o vrchovištní rašeliniště. Vyhlídka je opatřena posezením. Můžete zde obdivovat přírodu, fotografovat a zdržet se podle vlastního uvážení. Věřte, stojí to za to. Zpátky jdete stejně jako když jste přicházeli. Přejeme všem nezapomenutelný zážitek.


Podobné články