Člověk ani nemusí být vyloženě ornitolog, aby svým způsobem obdivoval ptáky. Zástupci ptačí říše jsou krásní, zajímaví a nikdy nepřestanou fascinovat svými leteckými schopnostmi. Rádi je pozorujeme či chováme. Vidět je v přirozeném prostředí je snad nejlepší varianta. Jedna z takovým příležitostí se nabízí v ptačí oblasti Rožďalovické rybníky, v to na území středních Čech. Neváhejte a vydejte se sem za poznáním i prožitkem.

Rybník Zrcadlo.
Rybník Zrcadlo.

Oblast Pojizeří a Polabí

Za Rožďalovickými rybníky se musíte vydat do turistické oblasti Pojizeří a Polabí ve Středočeském kraji. Jak už sám název napovídá, najdete rybníky u obce Rožďalovice, a to v okrese Nymburk. Najdete zde více než dvacet rybníků, kolem kterých si lze udělat krásný výlet a obdivovat zdejší obyvatele. Berte sebou klidně celou rodinu, na své si přijde každý. A hlavně nespěchat, užijte si celý pobyt jak se patří.

Komorní rybník.
Komorní rybník.

Chráněné území

K nejznámějším rybníkům chráněné oblasti Rožďalovické rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny či Bučický rybník u Rožďalovic. Celé toto významné ptačí území se rozkládá na rozhraní středního Polabí – Zlatého pruhu země české a Českého ráje. Ochrana je především díky výskytu dvou ptačích druhu, a to konkrétně motáka pochopa a jeřába popelavého. Dále zde žijí například takové druhy jako bukač velký, orel mořský, luňák červený, strnad luční, čáp černý.

Využijte naučné stezky.
Využijte naučné stezky.

Komplex přirozených lesů

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky je zhruba 16 kilometrů od Nymburka na území okresů Nymburk a Jičín. Jde o komplex přirozených lesů s háji, vlhkými loukami a rákosinami. Ptačí oblast byla vyhlášená v roce 2004 a zabírá rozlohu 6115 hektarů. Je zde možná pěší turistika i cykloturistika. Několikrát v roce se tady pořádají různé akce jako je kroužkování ptáků či výlovy rybníků. Na své si samozřejmě přijdou všichni, kteří rádi fotografují.

Bučický rybník.
Bučický rybník.

Nezapomeňte na samotné Rožďalovice

Samozřejmě se zde přímo nabízí i možnost více se seznámit se samotnou obcí Rožďalovice. Najdete tady Muzeum Rožďalovice, Muzeum klasického knihařství, Galerii Melantrich, zámek (prohlídka pouze z venku) nebo kostel svatého Havla. Kdo se touží dále procházet, má možnost využít Naučné stezky Holské rybníky. Tak ať se vám zde líbí a odvezete si množství nezapomenutelných zážitků.


Podobné články