Touláte se na svých výpravách raději jen tak na zdař bůh nebo dáváte přednost vyznačené a naplánované cestě? Každá varianta má své pro i proti a často lidé obě různě prolínají. Jsou cesty, které se tak nějak vymykají už svým posláním, obvykle se jedná o poutní cesty. Cesta Česka je přesně něco takového. Nemějte žádné obavy, Cesta Česka není striktně určena pouze poutníkům, projít si ji může skutečně každý.


Výsledek zaujetí kamarádů

Cesta Česka je vlastně výsledkem zaujetí party kamarádů sdružených v zájmovém spolku Cesta Česka, z.s. Jejich mottem pro poutní cestu je Poznej českou zemi a sám sebe. Už to samo o sobě něco vypovídá. Nemusíte být zrovna věřící, nemusíte být primárně vyznavačem poutních stezek, stačí mít chuť poznat určitý úsek naší krásné České republiky. Nebudete litovat své námahy ani svého času a dokonce sebou můžete vzít i svého psího kamaráda. Pokud tedy takového máte samozřejmě.

Velký Blaník je na počátku celé pouti.
Velký Blaník je na počátku celé pouti.

Bájná místa v hlavní roli

Cesta Česka vám ukáže lokalitu ve Středočeském kraji. Významnou roli zde hrají bájná místa, a to Blaník a Říp. Samotná pouť vede z Blaníku na Říp a na cestu se můžete vydat prakticky kdykoliv. Je to jen na vás. Postupně tak projdete Louňovice pod Blaníkem, Český Šternberk, Sázavu, Kouřim, Sadskou, Starou Boleslav, Mělník a v cíli budete jakmile spočinete na Řípu. Jistě jste si všimli, že z hlediska české historie je to hodně poučná trasa.

Rozhledna na Velkém Blaníku.
Rozhledna na Velkém Blaníku.

Pouť Českého Anděla

Výše jmenovaný zájmový spolek pořádá rovněž další turisticko – naučnou akci, a to Pouť Českého Anděla. Záměrem je propojit duchovní poznání se světským. I zde se jde na Říp a po cestě je několik poutních míst k zastavení, odpočinku a duševnímu klidu. Nejde tedy o klasický treking, nýbrž o svým způsobem duševní hygienu spojenou s pobytem v přírodě a stejně zaměřenými spolupoutníky.

Nemusíte „pouze“ kráčet krajinou

Činnost spolku Cesta Česka myslí i na jiné aktivity než byly zatím uvedeny. Akce Český rytíř je vyloženě určena dětem. Pod tímto názvem se ukrývají výpravy a letní tábory pro děti. Dospělým jsou pak k dispozici různé historické večery a přednášky. Konkrétní nabídku naleznete na webu Cesta Česka. A ještě jedna zajímavá maličkost. Na stejném webu je umístěna tzv. Kniha poutníků. Zde se dočtete různé zkušenosti, postřehy a dojmy těch, kteří už pouť absolvovali.

Památná hora Říp.
Památná hora Říp.

Tam kde spí rytíři

Jak jistě mnozí víte, je Blaník pro všechny obyvatele zemí Koruny české (Čechy, Morava, Slezsko), jak se kdysi říkávalo, bájným místem. Právě zde přece spí blaničtí rytíři, kteří v době největšího ohrožení země vyjedou z hory na pomoc. Blaník leží na Podblanicku v okrese Benešov, a to zhruba 10 km od Vlašimi. Správně má dva vrcholy – Velký Blaník (638 m n. m.) a Malý Blaník (580 m n. m.). Kolem se rozkládá území CHKO Blaník.

I praotec sem vystoupal

Pamatujete si, kam vystoupal se svými lidmi praotec Čech a prohlásil slova o zemi strdím a medem oplývající? Samozřejmě, že na Říp. Další české bájné místo. Říp (461 m n. m.) najdete 4 km na jih od Roudnice nad Labem. Na vrcholku Řípu stojí románská rotunda svatého Jiří, která je národní kulturní památkou. Celá hora má pak od roku 2011 statut přírodní památky. A ještě jedna maličkost. Na úpatí Řípu vyvěrají tři prameny a ten východní má prý léčivé účinky. Tak co, vydáte se na pouť? Cesta Česka je zde i pro vás.

Známá rotunda na Řípu.
Známá rotunda na Řípu.

Similar Posts