Různých technických pozoruhodností je v České republice opravdu vcelku dost a je vlastně jedno, kam se vydáte. Obecně jsme my Češi byli vždy hodně technicky založení, což se projevovalo v každé době. A nejinak je tomu dnes. Víte třeba, že u nás máme unikátní lanovku, kterou se však nikam nesvezete? Ne, není to vtip, ani nikdo nic nezkazil. Lanovka slouží svému účelu, jen není určená k přepravě osob. Čtěte dál a brzy pochopíte o co vlastně jde. V každém případě můžete lanovku vidět a třeba i v akci. Tak jdeme na to.

Jede se do Krkonoš

Cílem cesty bude Královéhradecký kraj a nádherné Krkonoše. Uvidíte nejdelší průmyslovou lanovku ve střední Evropě, která je provozována v okrese Trutnov. Tato výjimečná lanovka spojuje městys Černý Důl s obcí Kunčice nad Labem. A cože to vlastně přepravuje, když ne lidské posádky? Možná se budete divit (ti co tuto lanovku znají, tak pochopitelně ne), ale vápenec. Ano, je tomu skutečně tak. Lanová dráha, bezesporu technická zajímavost, má za úkol dopravovat tuto surovinu.

Lanovka je dobře vidět

Vápenec se těží v blízkém okolí Černého Dolu, kde je horní stanice lanovky a dopravuje se do Vápenky, která se nachází u železnice mezi Kunčicemi nad Labem a Klášterskou Lhotou. Lanovka je dobře vidět např. od silnice mezi Trutnovem a Vrchlabím. Spatříte nejen závěsná lana, ale rovněž vozíky, jenž dolů míří plné vápence a nahoru zase jdou prázdné. Lanovka je opatřena ochranou sítí pro případ nenadálé nehody některého z vozíků. Lanovku s vozíky si můžete vyfotografovat z jakéhokoliv místa, odkud budete mít dobrý pohled.

Vážně technická zajímavost

Lanovka je nejen nejdelší ve střední Evropě, ale jedná se taky o opravdu technickou zajímavost se vším všudy. Dlouhá je 8350 metrů, převýšení činí 215 metrů, lanovka má 250 vozíků a jedna jízda trvá 45 minut. Za jednu směnu se přepraví okolo 800 tun vápence. Nosné lano má průměr 45 mm, tažné lano 25 mm a je zde 49 podpěr. Vozíky se pohybují samy vlastní vahou. Pro nastartování lanovky je k dispozici elektromotor a celé zařízení (myšleno celou lanovku) obsluhuje pět lidí.

Navštivte i zmíněný městys a obec

Pokud už vyrazíte na nějakou tu prohlídku průmyslové lanovky, navštivte zároveň i její výchozí a konečná místa. Městys Černý Důl (první písemná zmínka pochází z roku 1556) má zajímavou Vápenickou naučnou stezku, která vás seznámí s těžbou vápence. Dále se nachází kostel sv. Michaela s Křížovou cestou, Muzeum podzemí Krkonoš či říčka Čistá. Malý výlet si lze udělat na vrch Černá hora. Obec Kunčice nad Labem (první písemná zmínka je z roku 1454) je typická podkrušnohorská ves. Najdete tady kapli Panny Marie. Tak ať se vám celá výprava vydaří co nejlépe.


Podobné články