Cestovat se dá různě. Když pomineme klasiku jako je vlak, autobus, letadlo či auto, tak nám zůstává ještě plavba lodí. Ta může být v různých podobách, a to i v takové, že ji lze kombinovat s pěší či cykloturistikou. Přesně tomu odpovídá Baťův kanál, díky kterému poznáte Moravu z trochu jiné perspektivy a o zážitky nebude nouze. Je jasné, že pro děti je plavba lodí velkým zážitkem, takže si na své přijdou celé rodiny.
Napříč dvěma kraji
Baťův kanál dnes propojuje Zlínský a Jihomoravský kraj a zasahuje i na Slovensko. Tato vodní cesta byla vybudována v letech 1934 až 1938 na řece Moravě s celkovou délkou 52 kilometrů. Kde se nalodíte či vylodíte, je jen na vás. Stačí si vše naplánovat podle jízdního řádu a vašich představ o cestování po moravských krajích.
Za Baťův kanál vděčíme Tomáši Baťovi
S myšlenkou vybudovat průplav Otrokovice – Rohatec si pohrával obuvnický průmyslník Tomáš Baťa ze Zlína tak dlouho, až došlo k realizaci smělého plánu. Vodní cesta vznikla původně pro nákladní dopravu. Tato varianta je dnes již nepoužitelná, ovšem výletní plavby jsou v oblibě. Turistická vodní doprava tak v současnosti propojuje oblast mezi Otrokovicemi, Petrovem a slovenskou Skalicí.
Množství přístavů a plavebních komor
Baťův kanál je atraktivní z mnoha hledisek. Najdete zde 8 přístavů a 16 menších přístavišť, proplujete celkem 13 plavebními komorami a pod 23 mosty. Samozřejmě, že pokud absolvujete celou cestu. Plavby na výletních lodích upravují jízdní řády jednotlivých úseků a lodě plují maximální rychlostí 5 km/hodinu. Zvířata se však nepřepravují, takže psí miláčky nechte doma. Některé linky vyplouvají vždy a jiné jen s minimálním počtem 20 osob.
Svou cestu si naplánujte podle vodních cest
Vše záleží na vašich plánech, které si přizpůsobte vodním cestám. Horní tok je v úseku Kroměříž – Uherský Ostroh. Dolní tok v úseku Uherský Ostroh – Hodonín. Kanálové části pak Spytihněv – Uherské Hradiště, Veselí – Vnorovy a Vnorovy – Skalica. Jak už bylo řečeno, konkrétní jízdní řády vám lépe pomohou s celkovým naplánováním času a toho, co chcete poznat a vidět. Je to plně ve vašich rukou.
Na vodu můžete i s vlastním plavidlem
Pokud jste nadšenými vodáky, nemusíte se spoléhat jen na oficiální dopravu. Klidně můžete vyplout i s vlastní lodí. Po Baťově kanálu je povoleno řídit bez lodního oprávnění malá plavidla do výkonu 20 kW. Loď nesmí být širší než 5 metrů, a to kvůli velikosti plavebních komor. Přísně zakázáno je splavování jezů. Tak co, troufnete si sami nebo to raději přenecháte profesionálnímu kapitánovi?
Cyklotrasy a vinné stezky
Podél Baťova kanálu je řada cyklistických tras a je tedy možné skloubit vodní dopravu s jízdou na kole. Páteřní cyklostezka má celkově 80 km a na navazují další, a to včetně Moravské vinařské stezky. Ostatně, jste v oblasti vína. Další možnosti a cíle na které se můžete vydat jsou Údolí moravských vín (Slovácko), Blatnické vinařství, Vinné sklepy Petrov Plže, Zámecké sklepy Strážnice či Vinařství Uherské Hradiště.