Cestovat se dá různě. Když pomineme klasiku jako je vlak, autobus, letadlo či auto, tak nám zůstává ještě plavba lodí. Ta může být v různých podobách, a to i v takové, že ji lze kombinovat s pěší či cykloturistikou. Přesně tomu odpovídá Baťův kanál, díky kterému poznáte Moravu z trochu jiné perspektivy a o zážitky nebude nouze. Je jasné, že pro děti je plavba lodí velkým zážitkem, takže si na své přijdou celé rodiny.

Napříč dvěma kraji

Baťův kanál dnes propojuje Zlínský a Jihomoravský kraj a zasahuje i na Slovensko. Tato vodní cesta byla vybudována v letech 1934 až 1938 na řece Moravě s celkovou délkou 52 kilometrů. Kde se nalodíte či vylodíte, je jen na vás. Stačí si vše naplánovat podle jízdního řádu a vašich představ o cestování po moravských krajích.

Přístav na Baťově kanálu
Přístav na Baťově kanálu

Za Baťův kanál vděčíme Tomáši Baťovi

S myšlenkou vybudovat průplav Otrokovice – Rohatec si pohrával obuvnický průmyslník Tomáš Baťa ze Zlína tak dlouho, až došlo k realizaci smělého plánu. Vodní cesta vznikla původně pro nákladní dopravu. Tato varianta je dnes již nepoužitelná, ovšem výletní plavby jsou v oblibě. Turistická vodní doprava tak v současnosti propojuje oblast mezi Otrokovicemi, Petrovem a slovenskou Skalicí.

Množství přístavů a plavebních komor

Baťův kanál je atraktivní z mnoha hledisek. Najdete zde 8 přístavů a 16 menších přístavišť, proplujete celkem 13 plavebními komorami a pod 23 mosty. Samozřejmě, že pokud absolvujete celou cestu. Plavby na výletních lodích upravují jízdní řády jednotlivých úseků a lodě plují maximální rychlostí 5 km/hodinu. Zvířata se však nepřepravují, takže psí miláčky nechte doma. Některé linky vyplouvají vždy a jiné jen s minimálním počtem 20 osob.

Plavba lodí je velmi atraktivní
Plavba lodí je velmi atraktivní

Svou cestu si naplánujte podle vodních cest

Vše záleží na vašich plánech, které si přizpůsobte vodním cestám. Horní tok je v úseku Kroměříž – Uherský Ostroh. Dolní tok v úseku Uherský Ostroh – Hodonín. Kanálové části pak Spytihněv – Uherské Hradiště, Veselí – Vnorovy a Vnorovy – Skalica. Jak už bylo řečeno, konkrétní jízdní řády vám lépe pomohou s celkovým naplánováním času a toho, co chcete poznat a vidět. Je to plně ve vašich rukou.

Na vodu můžete i s vlastním plavidlem

Pokud jste nadšenými vodáky, nemusíte se spoléhat jen na oficiální dopravu. Klidně můžete vyplout i s vlastní lodí. Po Baťově kanálu je povoleno řídit bez lodního oprávnění malá plavidla do výkonu 20 kW. Loď nesmí být širší než 5 metrů, a to kvůli velikosti plavebních komor. Přísně zakázáno je splavování jezů. Tak co, troufnete si sami nebo to raději přenecháte profesionálnímu kapitánovi?

Stavidlo na Baťově kanálu
Stavidlo na Baťově kanálu

Cyklotrasy a vinné stezky

Podél Baťova kanálu je řada cyklistických tras a je tedy možné skloubit vodní dopravu s jízdou na kole. Páteřní cyklostezka má celkově 80 km a na navazují další, a to včetně Moravské vinařské stezky. Ostatně, jste v oblasti vína. Další možnosti a cíle na které se můžete vydat jsou Údolí moravských vín (Slovácko), Blatnické vinařství, Vinné sklepy Petrov Plže, Zámecké sklepy Strážnice či Vinařství Uherské Hradiště.


Podobné články