Toužíte po místě, kde si báječně odpočinete, něco zažijete a uvidíte a zároveň můžete dát průchod nerušenému poznávání? Teď si možná řeknete, že takových míst je v České republice hodně a jistě budete mít pravdu. Vlastně vždy jde jen o to, abyste si zvolili konkrétní místo a pokud možno, kde jste třeba ještě nebyli, ať máte nové poznatky. Karolinka na Valašsku je přesně takovým příkladem. Můžete sem přijet kdykoliv v roce a vždy se najde něco, co zaujme a co vám dokonale „pročistí“ mysl. Jakby taky ne, když jste v krásných Beskydech.

Zdejší typické valašské domky.
Zdejší typické valašské domky.

Začalo to sklárnou

Karolinka se nachází zhruba 18 kilometrů od Vsetína ve Zlínském kraji. Leží v údolí řeky Vsetínská Bečva. Původně byla součástí Nového Hrozenkova a její historie se začala psát založením sklárny Karolinina huť. U vzniku sklárny byl v roce 1861 Salomon Reich. Karolinina huť pak dala základ pro zkrácené pojmenování Karolinka. V roce 1949 došlo k oddělení Karolinky od Nového Hrozenkova a roku 1998 se Karolinka stala oficiálně městem. Jedná se tak vlastně o jedno z nejmladších měst České republiky.

Vodní dílo v Karolince.
Vodní dílo v Karolince.

Nejcennější je osada Raťkov

Nejcennější památkou Karolinky je zdejší horská osada Raťkov, která představuje jedinečný soubor roubených dřevěných chalup, stodol a dalších hospodářských objektů z 18. a 19. století. Nechybí ani stylová roubená hospoda. Osada je poměrně fotogenická a vskutku stojí za to si ji náležitě projít. Z dalších zajímavostí Karolinky můžeme jmenovat kostel Panny Marie Karmelské, který byl vysvěcen roku 1997 či Valašské národní divadlo na náměstí. Určitě pak nevynechejte Muzeum sklářství, které připomíná zdejší sklářskou historii.

Kus lidového i řemeslného umění.
Kus lidového i řemeslného umění.

Příroda je krásná a zajímavá

Nejbližší okolí Karolinky tvoří horské hřebeny Javorníků a Vsetínských vrchů. Je jasné, že o turistické cíle není nouze. Nad Karolinkou se například nachází Soláň, jedno z nejznámějších míst Valašska. Naučná stezka Soláň . Galerie v přírodě vás pak seznámí se sochami ze sochařských sympózií. Tato stezka má celkem deset zastavení. Své kroky můžete směřovat rovněž k přírodním památkám Vachalka, Smradlava a Skálí. Záleží jak dlouho se tady zdržíte a co všechno chcete začít, ale vy si jistě poradíte.

Řeka Vsetínská Bečva.
Řeka Vsetínská Bečva.

Zajímavostem ještě není konec

Poblíž Karolinky leží vodní nádrž Stanovnice, kam se vyplatí zajít a užít si místní přírodní krásy. Městem a okolím vede známá Cyklostezka Bečva, takže ani milovníci cyklistiky nepřijdou zkrátka. V zimě si patrně nejvíce užijete ve Skiareálu Karolinka. Je to zcela pochopitelné, vždyť Beskydy obecně patří k lyžařských a běžkařským rájům. Na pobyt v Karolince klidně můžete vzít i své děti a samozřejmě také svého psího kamaráda. A jedna rada na závěr. Jste na Valašsku, takže určitě ochutnejte valašský frgál.

Ochutnejte frgál.
Ochutnejte frgál.

Podobné články