Vidět něco zajímavého, nezvyklého a hodnotného má vždy něco do sebe. Zvláště, když je to na jednom místě. Přesně takové hodnocení má Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově u Rýmařova v Moravskoslezském kraji. Malá obec a v ní svět sám pro sebe a přitom určen široké veřejnosti.

Pradědova galerie a její nádherná dřevořezba s motivem hor
Pradědova galerie a její nádherná dřevořezba s motivem hor

Řezbářský ráj to na pohled

Pradědovu galerii U Halouzků vytvořil řezbář Jiří Halouzka a stále na ni se svou rodinou pracuje. Přístupná je denně, včetně svátků. A co vlastně může běžný návštěvník vidět? Čtyři sta padesát vyřezávaných plastik, vyřezávaný betlém v životní velikosti a několik dalších menších betlémů, vyřezávaná zvířata a pohádkové bytosti, dřevořezbu Poslední večeře páně či Vyznání mé rodné zemi. Opravdovou dominantou je však socha Děda Praděda, která se tyčí do výše přes deset metrů. Osm soch je zapsaných v české Knize rekordů a jedna socha má rekord světový. Pro děti, ale i dospělé, nechybí houpačky, prolézačky a kolotoče. Pro zpestření se můžete z vyhlídkové věže podívat na stádo daňků, které zde Jiří Halouzka coby farmář chová.

Děd Praděd je opravdu impozantní
Děd Praděd je opravdu impozantní

Hlavně nespěchat

Je toho vskutku hodně. Značená cesta navede návštěvníky po prohlídkové trase a vidět lze přímo mistra řezbáře při práci. A úplně nakonec přijde vhod malé posezení s občerstvením přímo v areálu galerie. Dáte si kávu či čaj a vychutnáte místní atmosféru i atmosféru tohoto podhůří Jeseníků. K tomu si můžete vybrat řadu hezkých suvenýrů. Celý komplex se rozkládá na osmi hektarech. Je lepší nespěchat a mít na všechno dostatek času. Během roku se zde konají různé akce pro děti či celé rodiny. Například u příležitosti konce školního roku nebo tzv. čarodějnic. To se pak návštěvníci mohou těšit na soutěže, hudbu, tanec.

Pradědova galerie nabídne i betlém v životní velikosti
Pradědova galerie nabídne i betlém v životní velikosti

Přijdete autem i autobusem

Do Jiříkova se dostanete jak autem, tak autobusem. Obvykle se jezdí z Rýmařova, Břidličné či nedalekého Sovince (kde je například hezký hrad). Cesta trvá z těchto míst od dvaceti minut až po hodinku.

Drak ve venkovním prostoru chrlí i oheň
Drak ve venkovním prostoru chrlí i oheň
Nádherné zákoutí celého objektu
Nádherné zákoutí celého objektu

Podobné články