Česká republika má velmi bohatou a pestrou muzejní tradici. Různá taková zařízení najdete snad v každém městě a mnohdy i v malé vísce. Některá muzea se ovšem svým zaměřením tak trochu vymykají. Víte, že můžete navštívit třeba africké muzeum? Ano, je tomu skutečně tak. Konkrétně se tedy jedná o Tjiwara muzeum ve Vizovicích. Chcete-li vidět „malou Afriku“, vypravte se na Valašsko, určitě se vám cesta vyplatí.

Muzeum se nachází ve Vizovicích.
Muzeum se nachází ve Vizovicích.

Expozice africké kultury

Tjiwara muzeum Vizovice v okrese Zlín představuje soukromou muzejní expozici africké kultury. Najdete zde více než 350 exponátů v podobě masek, soch či zbraní. Můžete obdivovat co všechno je na černém kontinentu běžné a jaké zvyky a tradice tamní lidé mají. Pro Evropana zkrátka úplně jiný svět. Nebojte se vzít na výlet celou rodinu, prohlídka bude bavit i děti. A navíc, zatím podobné muzeum v České republice není.

Patří k největším v Evropě

Sbírka Tjiwara muzea se dnes řadí k největším sbírkám afrického umění v Evropě. Všechny artefakty pocházejí od více než šedesáti kmenů. Na vlastní oči uvidíte válečnické masky, masky pro uzdravování, sochy, které léčí či obřadní sochy. Bamunský král z Kamerunu dokonce muzeu věnoval trůn královny Njapdounke z roku 1879.

Afrika prostě láká.
Afrika prostě láká.

Sbírka cestovatele Richarda Jaroňka

Africké muzeum otevřel a provozuje cestovatel, fotograf a potápěč Richard Jaroněk. Ve Vizovicích i žije. Všechny artefakty shromáždil postupně ze svých cest do Afriky. Jezdí tam už pětadvacet let. Svou první masku přivezl v roce 1996. Rád fotografuje africkou přírodu, konkrétně tedy zdejší divoká zvířata. Richard Jaroněk vás rovněž může svým muzeem osobně provést.

Tam, kde leží Vizovice…

Tam, kde leží Vizovice…, zpívá se v jedné písničce. Výstižná slova. Vizovice leží ve Zlínském kraji, zhruba 14 kilometrů od Zlína. Nachází se konkrétně v podhůří Vizovických vrchů a bývají označovány jako Brána Valašska. Ve Vizovicích se stékají říčky Lutoninka a Bratřejovka. Zdejší centrum má statut městské památkové zóny. Za prohlídku stojí budova radnice, kosrtel svatého Vavřince z roku 1792 a samozřejmě zámek s parkem.

Podívejte se i do zámku ve Vizovicích.
Podívejte se i do zámku ve Vizovicích.

Podobné články