V momentě, kdy si myslíte, že vás už na cestách nemůže nic překvapit, přijde něco, co zní naprosto neuvěřitelně. No řekněte sami, znáte nějaký plovoucí mlýn? A je vůbec taková věc reálná? Věřte tomu, že je reálná a naši předkové v tom neviděli nic tak divného. Spíše naopak. Plovoucí mlýny měly totiž své opodstatnění a mlynáři umně využívali přírodních zákonů. Dnes si jeden můžete prohlédnout u našich sousedů.

U ramene Váhu

Zmíněný plovoucí mlýn se nachází na okraji města Kolárovo v okrese Komárno, Nitranský kraj. Konkrétně leží u ramene řeky Váh, a to nedaleko soutoku Váhu a Malého Dunaje. Stačí si udělat výlet na Slovensko a o zajímavý zážitek nebude nouze. Je pouze na vás, jak si celou výpravu naplánujete. Vždyť nemusí jít „jen“ o onen plovoucí mlýn.

Plovoucí mlýn je unikátní
Plovoucí mlýn je unikátní

Unikátní technická památka

V současné době je plovoucí mlýn doslova unikátní technickou památkou. V České republice a na Slovensku se jedná o jeden jediný exemplář. Mlýn tvoří dva čluny s lopatkovým kolem a nadstavbou, kde je běžné mlýnské zařízení. Dokonce v těch prostorách mlynář se svou rodinou bydlel. Je jasné, že muselo jít o dost skromné bydlení, ale na svou dobu patrně nic zvláštního. Vše si můžete prohlédnout na vlastní oči.

Mlýn býval ukotven na volné řece

Takový plovoucí mlýn býval ukotven dále od břehu, tedy na volné řece. Mělo to svůj důvod. V těchto místech se dalo lépe využít nejsilnějšího proudu řeky k pohánění mlýnského kola. Se břehem byl mlýn spojen pouze jednoduchou lávkou. Bývalo tak vždy od jara do podzimu. Ve zdejším kraji bylo takových plovoucích mlýnů na řekách vícero.

S rozvojem průmyslu skončily i tyto mlýny

Postupem času plovoucí mlýny ukončily svou činnost. Vývoj šel kupředu a jiným směrem. Vodní mlynáři nemohli konkurovat rozmachu průmyslových mlýnů a pak také jejich plovoucí mlýny začaly překážet na řece. Úředně byly plovoucí mlýny zakázány, protože se stále více rozvíjela vodní doprava a lodě prostě potřebovaly na řekách svůj prostor.

Řeka Váh vám učaruje
Řeka Váh vám učaruje

Najdete nejen plovoucí mlýn

Dnes se k plovoucímu mlýnu dostanete po nádherném krytém dřevěném mostě, který měří 86 metrů. Vybudován byl místními nadšenci jako náhrada za provizorní lávku, která zde kdysi byla. Náhrada je to tedy velmi povedená. Po prohlídce pak můžete zavítat do nedaleké hospůdky, na ekofarmu nebo si prohlédnout malé muzeum zemědělské techniky.

Projděte si Kolárovo a zavítejte do okolí

Samotné městečko Kolárovo leží v Podunajské rovině, a to na soutoku Malého Dunaje a Váhu. Pouhých 25 kilometrů od Komárna. První písemná zmínka je z roku 1268. Za vidění stojí zdejší kostelíky a náměstí. V nejbližším okolí pak najdete například Hvězdárnu Hurbanovo, termální koupaliště Nová Zámky či římské lapidárium Komárno.

Kolárovo má své památky
Kolárovo má své památky

Máte opravdu nad čím přemýšlet

Jak vidíte, výprava k plovoucímu vodnímu mlýnu může být jedinečným zážitkem. Klasických nebo větrných mlýnů je hodně, ale plovoucí jen jediný. Na Slovensko to není až tak daleko a dá se vše spojit s krásnou dovolenou. Máto opravdu nad čím přemýšlet. Znáte to, raději jednou něco vidět, než o tom tisíckrát číst.


Podobné články