Dnes se vydáme na západ Slezska do podhůří Jeseníků. Začínáme na železniční zastávce vesničky Česká Ves. V blízkém okolí je město Jeseník s proslulými lázněmi a překrásnou přírodou. Mimo přírodu ale zdejší krajina nabízí několik velmi zajímavých možností na procházku. Podíváme se na Zapomenutý pramen, roztočíme vodní mlýnky, vylezeme na atraktivní Čertovy kameny a prohlédneme si Hrubý Jeseník z rozhledny Zlatý chlum. Připravte si pití a svačinku, energii budete potřebovat. Během necelých 14 kilometrů překonáte převýšení téměř 550 metrů.

Zapomenutý pramen a jeho křišťálově čistá voda

Z České Vsi se vydejte po stejnojmenné naučné stezce (alternativně po modré). Cesta vede kolmo vrstevnicemi na rozcestí a během krátké chvíle vystoupáte 150 výškových metrů. Dejte se vpravo a brzy uvidíte cestičku k Zapomenutému pramenu, kde si můžete dát první přestávku a osvěžit se kříšťálově čistou vodou. Tento pramen byl dlouho zpustlý a neudržovaný. Naštěstí měl v okolí dobrosrdečné příznivce v řadách dobrovolných hasičů, kteří se rozhodli pramen zrekonstruovat.

Zapomenutý pramen obnovili místní dobrovolní hasiči.
Zapomenutý pramen obnovili místní dobrovolní hasiči.

Roztočte si vodní mlýnky

Jakmile se osvěžíte, vydejte se zpět k rozcestí a pokračujte rovně. Po vrstevnici projdete krásnou přírodou oblouk okolo kopce. Cesta je sice asfaltová, ale příliš lidí vás tam vyrušovat nebude a cesta se také brzy zamění za příjemnější povrch. Za přibližně 1200 metrů bude cestu protínat Pompeho říčka, na kterém je postavená soustava vodních mlýnků. Na říčce je zbudován náhon se stavidlem. Roztočte si vodní mlýnky zvednutím stavidla a pozorujte jejich uklidňující otáčení nebo to, jak náhonem proudí voda. Vodní mlýnky jsou zábavou pro děti i pro dospělé. Můžete na tomto místě opět na chvíli spočnout, protože chůzi po rovince vystřídá chůze do kopce.

Po cestě na Čertovy kameny vede upravená cestička.
Po cestě na Čertovy kameny vede upravená cestička.

Horolezci nepohrdnou skalními věžemi

Naší další zastávkou jsou Čertovy kameny. Nejdříve ale musíte vystoupat ke skalám kopce Bělák. Od vodních mlýnků pokračujte po naučné stezce (odbočíte z asfaltky konečně na lesní cestu). Dojdete ke skalní věži Bělák, kde zasvěcení ocení 19 lezeckých tras. Od skalní věže překročíte vrchol Běláku a stezka vás povede dále místními lesy. Zvláště v horkém letním dni oceníte komfortní stín, který vám vysoké stromy nabídnou. Za 500 metrů uvidíte další skalní věž nazvanou Kostelník a za následující půlkilometr se napojíte na zpevněnou cestu, kterou vedou i dvě cyklostezky. Zanedlouho vás přivítá turistická chata Čertovy kameny, kde si můžete dát oběd nebo se jen zchladit nanukem. Chata vás ráda přivítá i v zimě, neboť má vlastní menší sjezdovku s vlekem. Nabídnout může kromě 38 pokojů také posilovnu nebo kulečníkový stůl.

Budou vás čekat i kamenné schody lemované řetězovým zábradlím.
Budou vás čekat i kamenné schody lemované řetězovým zábradlím.

Cesta vede vzhůru na Čertovy kameny

Nás ale více zajímá to, co se schovává za chatou – hlavní místní atrakce. Čertovy kameny je vysoký skalní útvar (40 m) s vyhlídkou a přístupovou cestou chráněnou zábradlím. Nachází se na severním úbočí kopce Zlatý chlum, na němž je i rozhledna, za kterou se také vydáme. Na vyhlídku vede vybudovaná cestička z vytesaných schodů do skály a ocelových schůdků a žebříků. Dejte ale pozor, a při deštivém počasí výstup raději zvažte. Samotné Čertovy kameny jsou neméně zajímavé jako výhled na krajinu. Skály Čertových kamenů jsou vyhledávaným cílem horolezců.

Na Čertovy kameny si určitě výlet naplánujte.
Na Čertovy kameny si určitě výlet naplánujte.

Na rozhlednu Zlatý chlum je to už jen kousek

Jakmile se nabažíte této přírodní památky a nádherného výhledu, můžete vyrazit za nejvyšší bod tohoto výletu. Musíme uznat, že vás čeká stoupáček. A ne jen tak ledajaký. Za 1200 metrů vyšlapete lesní cestičkou 200 výškových metrů. Naštěstí je opět celá cesta ve stínu a lesní-horské klima vám posílí ducha na cestě za vrcholem. Je to trošku krpál, ale je krátký a určitě stojí za to. Nahoře se vám objeví malý palouček s milou trampskou atmosférou. Horská bouda, venkovní posezení a velké ohniště. A navrch rozhledna, která vypadá jako věž historické tvrze.

Rozhledna Zlatý chlum vypadá jako věž historického hradu.
Rozhledna Zlatý chlum vypadá jako věž historického hradu.

Z rozhledny uvidíte Hrubý Jeseník i Polsko

Rozhledna Zlatý chlum je 26 metrů vysoká věž vystavěná již v roce 1899. Vystoupejte vzhůru posledních pár metrů po 124 schodech za úžasným výhledem. Na jedné straně Hrubý Jeseník s Pradědem na horizontu. Na straně druhé Polsko a Otmuchovské jezero. Pokochejte se, a určitě se po skvělém sportovním výkonu odměňte dobrým pivem nebo kofolou. Můžete si s sebou odnést i památku ve formě turistické známky, pohledu nebo vrcholového razítka. Slibujeme, že se vám tady bude líbit a moc rádi se sem ještě budete chtít vrátit. Cesta zpět vede většinou z kopce. Začnete z rozhledny po modré a u rozcestí Křížový vrch po červené. Dorazíte zpět do městečka na železniční zastávku, kde náš výlet končí. Zbývá už jen cestou domů přemýšlet nad zážitky a výhledy, které tento den nabídnul.

Z rozhledny si prohlédnete Hrubý Jeseník.
Z rozhledny si prohlédnete Hrubý Jeseník.

Podobné články