Patrně se těžko najde člověk, který by nikdy v životě nenavštívil nějakou tu zoo. Zoologické zahrady patří k velmi častým a oblíbeným cílům výprav, a to doslova pro všechny věkové skupiny. Co si ale představíte pod pojmem kovozoo? A znáte konkrétní takové zařízení? Vskutku neobvyklý zážitek na vás čeká ve Zlínském kraji. Tak tedy neváhejte a seznamte se s úplně jinou formou zoologické zahrady. Vaše psí kamarády můžete vzít s sebou, vstup mají totiž zdarma.

Medvěd Kodiak je hodně realisticky zhotoven.
Medvěd Kodiak je hodně realisticky zhotoven.

Zpracují kovový odpad

Kovozoo najdete ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Provozovatelem je společnost REC GROUP, která neobvyklou formou zpracovává kovový odpad a výsledkem jsou velmi zajímavá exponáty. Můžete si být jisti, že tady se vaše děti rozhodně nudit nebudou a i vy si přijdete na své. Uvidíte jiná, a přesto známá, zvířata a k tomu rovněž něco navíc.

Vidět můžete i kovového losa
Vidět můžete i kovového losa

Exponáty ze železného šrotu

Kovozoo se nachází v areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě, a to od roku 2012. Všechny exponáty jsou vyrobeny ze železného šrotu. Kovový odpad zde získává svůj nový smysl. Vystavené exponáty vyrábějí domácí kutilové, umělečtí kováři a zaměstnanci firmy REC GROUP. Každý, kdo je manuálně zručný tady může předvést své mistrovství. Šikovné ruce jsou vítány.

Rozeznáte v nosorožci plechová kola, kotouče brzd a spojky?
Rozeznáte v nosorožci plechová kola, kotouče brzd a spojky?

Kovová zvířata v životní velikosti

Základ kovozoo tvoří kovová zvířata, a to zásadně v životní velikosti. V současné době je jich přes 250, ale neustále se pracuje na nových. Vidět tedy můžete žirafu, nosorožce, stádo slonů, krokodýli, mrože, opice, velblouda či losa. Je jasné, že tato expozice je velmi fotogenická, takže své zážitky si můžete zvěčnit touto formou. Zvířata jsou hodnověrně ztvárněna, takže je co obdivovat.

Bizon jako živý
Bizon jako živý

Přivítá vás maják Šrotík

U vchodu do areálu kovozoo vás „přivítá“ maják Šrotík, který je vysoký 27 metrů. Nic vám nebrání vystoupit na vrchol a dopřát si zdejší výhledy. Pozorovat odtud lze například Chřiby či Bílé Karpaty. Kovozoo je vybavena rovněž vyhlídkovými lávkami, díky kterým můžete nahlédnout do sousedního areálu šrotiště a vidět jak se demolují vraky, třídí a zpracovává kovový odpad.

Na Strom života - Strom přání můžete přidat svůj zámek.
Na Strom života – Strom přání můžete přidat svůj zámek.

Dětem se odtud nebude chtít

Na návštěvu si udělejte dostatek času, zvláště pak s dětmi. Vedle kovových zvířat je tady přístupná replika lodi Naděje, obdivovat lze letoun L – 610, který je pochopitelně také přístupný a celým areálem kovozoo vás může svézt vláček Stelinka. Dokonce každý návštěvník má šanci nahlédnout do porodnice kovozoo, tedy do haly, kde se vyrábějí nové exponáty zvířat.

Divoká šelma. Která to je je na vaší fantazii
Divoká šelma. Která to je je na vaší fantazii

Bylo by škoda vynechat bludiště a muzeum

Pakliže zatoužíte se trochu odreagovat, máte šanci v gumovém bludišti, které je postaveno ze starých pneumatik a rozkládá se na ploše 20 x 20 metrů. Jen abyste nehledali své děti. S historickým automobily a motorkami se seznámíte v Muzeu veteránů a pokud ještě stále máte huť poznávat, tak je k dispozici Muzeum zemědělství a cukrovarnictví.

Součástí areálu je i takováto loď
Součástí areálu je i takováto loď

Podobné články