Naučné stezky mají obvykle dvě velké výhody, které spočívají v tom, že vás provedou nádhernou krajinou a zároveň se dovíte něco zajímavého o daném místě. Pokud k tomu připočtete i fakt, že trasy nebývají abnormálně dlouhé, tak se jedná o skvělou příležitost pro rodinné výlety. Naučná stezka Po stopách horníků je toho příkladem. Ba co víc, můžete si sami zvolit, zda chcete kratší či delší variantu.
Dějiny dolování u Krupky
Naučná stezka Po stopách horníků vznikla v roce 2017 v rámci projektu ArchaelMontan, který se zabývá dějinami hornictví v Sasku a Čechách. Tato stezka je konkrétně zaměřena na dějiny dolování v okolí Krupky na Teplicku v Ústeckém kraji a také na místní faunu a flóru. Na dvou trasách seznámí turisty s krajinou v podhůří Krušných hor.
Hornická kladívka nenechají nikoho zabloudit
Po stopách horníků se můžete vydat na delší trase, která má 10,5 km nebo na kratší trase se 4,5 km. Většinou se prochází lesním terénem s velkým převýšením. Samotná stezka je značená zelenými (kratší trasa) a červenými (delší trasa) symboly hornických kladívek. Zabloudit tedy rozhodně nemůžete a nic nebrání tomu abyste si celou procházku užili jak vám bude libo. Ostatně, tzv. civilizace není nijak daleko.
Začátek i konec je v Krupce
Začátek naučné stezky je v Krupce na náměstí. Modrá turistická značka vás navede na lesní cestu. Dojdete ke štole Starý Martin, která je veřejnosti přístupná. Tady se trasa dělí na delší a kratší variantu. Kratší pokračuje okolo místa zvaného Ve Vísce zpět do Krupky. Delší má červenou turistickou značku a vede kolem štoly Preisselberg I a stoupá směrem na Komáří hůrku. Brzy navazuje na příhraniční Naučnou hornickou stezku. Z Komáří hůrky pokračujete k Fojtovické pláni a končíte v Krupce u bývalého pivovaru.
Značné převýšení a informační panely
Počítejte s tím, že delší trasa má značné převýšení, a to kolo 500 metrů. Je tedy fyzicky náročnější. S dětmi si raději vyberte kratší trasu. Naučnou stezku lemuje celkem třináct informačních panelů, které vás seznámí s dějinami těžby, hornickými nástroji, důlními revíry a také se stromy a zvířaty zdejších lesů. Na Komáří hůrce, uvádí se rovněž Komáří vížka (807 m n.m.), stojí kaple svatého Wolfganga a je zde postaven přístřešek a odpočívadlo. V okolí je několik vodních zdrojů a nad Horní Krupkou je dokonce útulna, kterou můžete využít. Zejména v případě špatného počasí nebo když budete chtít zůstat do druhého dne. Výborné informace o útulnách najdete na webu Krušnohorské útulny.
Nezapomeňte si prohlédnout samotnou Krupku
Za pozornost bezpochyby stojí samotná Krupka. Město leží pouhých 5 km od Teplic na úpatí Krušných hor. Nejvyšším vrcholem je zmíněná Komáří hůrka, kam vede lanovka z městské části Bohosudov. Krupka je bývalé hornické město, kde se ve středověku těžil cín, stříbro a rudy. Za prohlídku stojí bazilika Panny Marie Sedmibolestné, kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí nebo hrad Krupka. Přesněji řečeno, jedná se o zachovalou zříceninu hradu, který byl založen ve 14. století.
Stezku zvládnete za jeden den a ten druhý věnujte městu
Naučná stezka Po stopách horníků je otázkou jednodenního výletu, a to i v té delší variantě. Nemusíte nikam spěchat a krásně užít krajinu a prohlédnout přístupnou štolu. Druhý den se více seznamte se samotnou Krupkou. A nemusí se jednat jen o již zmíněné památky. Krupka je nádherné město samo o sobě. Na zdejší pobyt v podhůří Krušných hor budete dozajista ještě dlouho rádi vzpomínat.