Beskydy jsou bezesporu jedny z našich nejkrásnějších hor. Najdete zde prakticky vše, co si cestovatel může přát. Skoro by se dalo říct, že už ani není čím překvapit. Nedejte na první zdání. Pořád je co objevovat a věřte, že to stojí za to. Ráj dřevěných soch v Ostravici je toho zářným příkladem. Vydejte se do malebné horské obce a navštivte unikátní výstavu, kterou vytvořil místní umělec. Uvidíte, že slovo umělec je více než na místě.

Sochy jsou pravým uměleckým dílem.
Sochy jsou pravým uměleckým dílem.

Galerie pod širým nebem

Ostravice leží v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Místní řezbář Luděk Vančura tady postupně vytvořil galerii pod širým nebem, dnes zvanou jako Ráj dřevěných soch. Nejprve měl svá díla doma, ale jak rostl jejich počet, tak se rozhodl ukázat je veřejnosti. Ráj dřevěných soch byl otevřen v roce 2017 a obsahuje už více než sto soch. Šikovný řezbář však tvoří dál, takže nelze mluvit o nějakém konečném počtu vystavovaných exponátů.

Uvidíte zvířátka i pohádkové bytosti

Ráj dřevěných soch je umístěn v Biskupské zahradě, hned vedle Obecního úřadu Ostravice. Nemusíte jej tedy složitě hledat. K návštěvě láká medvěd s informační cedulí a u vstupu vás uvítá Baba Jaga s loupežníkem. Dřevěné sochy představují jak různá zvířátka, tak i pohádkové bytosti. Uvidíte například orla, losa, husu, jelena, ovci, osla, prasátko, vodníka, čerta. Je jasné, že Ráj dřevěných soch představuje výborný cíl pro rodinný výlet, zvláště, pokud máte malé děti. A psího kamaráda klidně vezměte rovněž.

Ostravice je krásné podhorské městečko.
Ostravice je krásné podhorské městečko.

O sochy je zájem i jinde než jen v Ostravici

Ostravický řezbář Luděk Vančura si svým uměním získal velkou pozornost. Není tedy divu, že o jeho díla je zájem i jinde, než pouze v Ostravici. Jeho sochy tak můžete vidět i v areálu Zoologické zahrady Ostrava nebo u oblíbené Stezky Valaška na Pustevnách. A jen tak mimochodem, v Ostravici se k Ráji dřevěných soch dostanete jednoduše od nádraží po oranžové Liščí stezce, a to směrem k hotelu Freud. Poznáte tak i část jedné ze stezek sítě turistických tras Po medvědích tlapkách.

Projděte si samotnou obci Ostravici

Když už budete v Ostravici, tak si ji projděte jak jen to půjde. Nebudete litovat. Ostravice leží na obou březích řeky Ostravice, tedy stejnojmenného vodního toku. Horská ves je umístěna přímo pod Lysou horou (1323 m n. m.), nejvyšším vrcholem Beskyd. Jde i o jeden z výchozích bodů směrem ke skautské mohyle Ivančena. V Ostravici můžete navštívit srub básníka Petra Bezruče, kostel Nejsvětější trojice či Beskydský pivovárek. K dispozici je i lanové centrum nebo golfové hřiště. Nedaleko je pak přehrada Šance, Národní přírodní rezervace Mazák, Přírodní rezervace Bučací potok, Malý Smrk, Mazácký Grúnik, Smrk, Ondrášovy díry a Koryto řeky Ostravice.

Řeka Ostravice stojí za prohlídku.
Řeka Ostravice stojí za prohlídku.

Podobné články