S adventním časem se stále více vyslovuje či píše slovo „jesličky“. Není divu, s nadcházejícími Vánocemi mají totiž úzkou spojitost. Víte, že i v České republice máme velmi unikátně vypracované jesličky, které si můžete prohlédnout? My vám dnes dáme tip na ty v jižních Čechách a pokud se rozhodnete je spatřit na vlastní oči, určitě nebudete litovat svého času. Tak pojďte na to, Krýzovy jesličky čekají.

Významná technická památka

Krýzovy jesličky najdete v Jindřichově Hradci v Jihočeském kraji, a to v tamním Muzeu Jindřichohradecka. Jedná se o vskutku technicky unikátní dílo zdejšího občana Tomáše Krýza (1838–1918). Zkrátka a dobře, uvidíte významnou technickou památku, která osloví každého, a to jak velkého tak malého návštěvníka. Jak dlouho se zdržíte, je pouze na vás. Počítejte s tím, že děti asi nebudou chtít hned tak odejít.

Punčochářský mistr a nadaný řemeslník

Tomáš Krýza byl punčochářský mistr a zároveň velmi nadaný řemeslník. Zmíněné jesličky vyráběl více než šedesát let a jeho dílo tomu odpovídá. Krýzovy jesličky zabírají plochu zhruba 60 metrů čtverečních, mají 1 398 figurek a z nich se 133 pohybuje. Jesličky jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě, zapsané v Guinnesově knize rekordů.

Detaily a různé scény

Střed jesliček zobrazuje scénu narození Páně, s třemi králi a dalšími postavičkami. Dále nechybí dokonce ani Herodův palác, vesnická krajina či důl s horníky. Tomáš Krýza měl prostě velkou fantazii a smysl pro detail. Jednotlivé postavičky jsou zhotoveny z kašovité hmoty směsi mouky, pilin, sádry a klihu, skály pak tvoří papír, vše doplňují různé přírodniny. Majetkem muzea v Jindřichově Hradci jsou Krýzovy jesličky od roku 1935. Udělejte si malý předvánoční výlet bez spěchu a hezky v pohodě. O tom přece vánoční čas je.


Podobné články