Kouzelné místo, ze kterého můžete cítit historii. Takto lze, podle mě, nejlépe popsat klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, který najdete jihozápadně od Brna. Přitom z hlavního města Moravy je to sem do 40 minut autem. Chcete-li si udělat krátký a romantický výlet na dvě hodinky, bude pro vás tento cíl ideální. Pokud nejste poblíž a nechcete se sem vláčet delší cestu, zkuste klášter zahrnout do seznamu, až někdy budete navštěvovat klenoty tohoto kraje. Prohlídka kláštera vám totiž nevezme moc času, nicméně rozhodně stojí za vaši pozornost. Klášter si můžete prohlédnout od dubna do října.

Klášter duchovního řádu premonstrátek

Klášterní kostel Rosa coeli (z latiny Růže nebes) byl domovem premonstrátek (duchovní řád řeholních kanovníků). A nachází se na východním okraji Dolních Kounic u řeky Jihlavy a dnes se řadí mezi jednu z nejvýznamnějších sakrálních staveb ve střední Evropě. Rosa coeli postavili v roce 1181 v dobách pánů z Kounic. Románský dřevěný chrám prošel velkou přestavbou v polovině 14. století, kdy dostal gotickou podobu. V 16. století do kláštera nastoupil kněz Martin Göschel, který si nakonec vzal jednu z jeptišek za ženu. Dle tohoto špatného vzoru vedly i ostatní jeptišky neřestný život, což se setkalo se značným odporem okolního obyvatelstva. Lidé z okolí nakonec klášter přepadli a ponechali jej zpustošený a zneuctěný. Po těchto událostech připadl Rosa coeli Habsburským panovníkům.

Pád a vzestup Rosa coeli

Rosa coeli vyměnil celou řadu vlastníků. Někteří se pokoušeli klášter opravit či zachovat. Bohužel ale byl nakonec v 19. století klášter ponechán svému osudu. Stavba sloužila de facto jako zdroj kamene pro obyvatelstvo. Vyvážely se i celé kusy klenebních žeber. Stavu nepomohly ani povětrnostní podmínky a zub času. Teprve až v roce 1927 byla zkáza kláštera zastavena. Za přispění Komitétu pro záchranu památek v Dolních Kounicích se zahájily opravy a sanace. O rok později se podařilo zříceninu zpřístupnit veřejnosti. Po druhé světové válce se dařilo torzo budovy dále opravovat. Rosa coeli se podařilo zachránit pro budoucí generace jako jednu z nejzachovalejších zřícenin.

Navštivte i hrad a zámek

Nemusíte zůstat jen u návštěvy kláštera. Nad zříceninou se tyčí hrad a zámek Dolní Kounice, který má s klášterem úzce propojenou minulost. Gotický hrad, původně určený k ochraně kláštera, je nádherně dochovaná monumentální stavba, na kterém by se mohla točit nejedna pohádka. Hrad byl zbudovaný ve 12. století. Po zrušení kláštera získal hrad Jiří Žabka z Limberka, který zahájil rozsáhlou přestavbu hradu na renesanční zámek. Nyní se na hradě konají prohlídky (víkendy červen – září), zážitkové programy a trhy. Můžete si ale prostory hradu pronajmout i pro svatební příležitosti, výlety pro žáky mateřských a základních škol nebo i pro vlastní večírky.


Podobné články