Začnu článek rychlou otázkou – je venku škaredě? Ano? To vůbec nevadí, zkuste třeba očistnou procházku do Ždánických lesů, kde je krásně i když je škaredě. Pokud jste na předchozí otázku odpověděli záporně, pak je to ještě lepší, protože pro vás je tento článek. A paradoxně necílíme ani daleko od zmíněných Ždánických lesů. Zamíříme trošku víc na jihovýchod, kousek pod Kyjov. Zámek Milotice je barokním skvostem jihovýchodní Moravy a je ještě krásnější, když si tam uděláte výlet právě za hezkého počasí. Vezměte celou rodinku a pojďte se s námi podívat na překrásný zámek s velikou zámeckou zahradou. Ve zkratce – zámek a zahrady, dravci, pávi, převleky, dvůr s kavárnou a prohlídky. Užijete si zde spoustu zábavy, to vám slibujeme.

Nádherný zámek byl původně gotickou tvrzí

Zámek vlastně vznikl přestavbou z původně gotické tvrze na konci 16. století do renesančního slohu. Avšak tím jeho změny neskončily. V 18. století jej totiž nechal Karel Antonín Serényi přestavět do dnešní barokní podoby. V zámku si můžete projít základní prohlídkový okruh po reprezentačních sálech, který trvá 50 minut. Zámek je skutečně nádherný. Není divu, že si jej v roce 2019 vybral režisér Jiří Vejdělek do svého filmu Poslední aristokratka. Možná i proto každoročně návštěvnost tohoto zámku hodně stoupá. Mimo zámek se můžete pokochat úžasnými zvířaty, mají zde totiž výstavu dravců a v zahradách i pávy korunkaté, včetně jednoho bílého. Pávi už jsou na návštěvníky dosti zvyklí a nechají vás přijít i na několik kroků daleko. A pokud chcete zažít opravdový nádech aristokracie, můžete si zaplatit za zapůjčení kostýmů. Během chvíle se stanete šlechtici. Kostýmy jsou také v dětských velikostech.

Sochařské Baroko na Moravě

Zvláštní expozicí na zámku Milotice je Barokní sochařství na Moravě. Výstava pokrývá vybraný soubor sochařských děl 17. a 18. století z území Moravy. Vystavená díla jsou od sochařských zástupců, jenž tvoří součást uměleckého vybavení zámeckých zahrad, veřejných prostranství a profánních a církevních architektur. Celá expozice je zároveň prezentací dlouholeté práce oddělení restaurátorského výzkumu tehdejšího Krajského střediska památkové péče a ochrany přírody v Brně. Výstava se nachází v menších pavilonech za zámkem, které jsou volně přístupné. Kromě sochařských děl jsou místnosti vybaveny i rozličnými plodinami a posezením, kde si můžete na chvíli odpočinout a obdivovat krásu okolo. Jeden z přilehlých pavilonů je také přímo uzpůsoben pro svatební obřady, které se zde často konají.

Zámecké zahradnictví vzdává hold

Spousta zámků má i svou zámeckou zahradu. Ostatně si běžný návštěvník tuzemských, ale i přeshraničních zámků, na tento standard rychle zvykne. Málokdo, ale přemýšlí, jak pro takovou velkou zámeckou zahradu fungovalo zásobování, údržba nebo samotné pěstování plodin, jenž pak byly do zahrady použity. Takové zařízení pak mělo na starost i dodávky čerstvých bylinek do kuchyně, k řezu čerstvých květin do váz nebo k přípravě léčitelských přípravků pro zámek. U zámku Milotice najdete i zámecké zahradnictví, jenž vzdává čest stoleté tradici užitkových zahrad pro zámecké účely. V zahradnictví najdete pestrou paletu nejrůznějších květin a keřů, nejen okrasných, ale i užitkových. Prohlédnout si můžete výstavu okrasných květin a ozdobných dřevin. Domů si můžete odnést i nějakou tu květinu na památku.

Vítá vás mikroregion Nový Dvůr

Zámek je dominantou mikroregionu Nový Dvůr, jenž je maličké území jižně od Kyjova a pokrývá blízké vesničky Milotice, Skoronice a Vacenovice. Je to krajina sadů, vinic a úrodných polí, ale také přívětivých a dobrosrdečných lidí. Všechny uvedené vesničky byly v minulosti součástí milotického panství, odtud tedy vznikl název Nový Dvůr. Mikroregion se snaží více přiblížit turistickému ruchu a nalákat více návštěvníků na zámek Milotice a ukázat místní oblast ve stálé expozici v bývalé konírně zámku. Můžete se dozvědět nové zajímavosti o kulturním a společenském životě na venkově. Prohlédnout si můžete kroje, řemesla a tradice spojené s hospodářským rokem. Ve výstavě najdete i díla místních umělců a můžete si domů odnést i nějaký ten suvenýr.


Podobné články