Znáte západočeskou metropoli Plzeň? Určitě ano a mnozí jste toto krásné město již někdy navštívili. Plzeň má toho hodně k poznávání a za jednu návštěvu opravdu nejde všechno stihnout, proto se vyplatí sem jezdit opakovaně. My jsme se tentokrát vypravili do vyhlášeného Plzeňského historického podzemí. Co si budeme povídat, užili jsme si to na jedničku a vřele doporučujeme. Tohle poznání je vhodné pro celou rodinu (děti od 3 let, ale domácí mazlíčci mají smůlu) a buďte si jisti, že podzemní chodby ve vás probudí jistou dávku fantazie.
Když do podzemí tak do muzea
Plzeňské historické podzemí má pod svou správou Pivovarské muzeum Plzeň. Nemusíte ho dlouho hledat, nachází se jen kousíček od samotného centra města. Pochopitelně můžete spojit dvě prohlídky – podzemí i muzeum (o Pivovarském muzeu jsme již v magazínu Toulavé Šlápoty psali dříve). Podzemí bylo postupně vybudováno od 13. století a představuje labyrint chodeb a sklepů. Uvidíte rovněž mapu podzemí a zjistíte, že prakticky celý historický střed Plzně je pod povrchem protkán chodbami. Samotný prohlídkový okruh pak zahrnuje přibližně 860 metrů a budete v hloubce 9. až 12 metrů.
Do podzemí s průvodcem
Zatímco Pivovarské muzeum si lze projít samostatně, tak návštěva Plzeňského historického podzemí je s průvodcem. Jednak se v těch podzemních chodbách neztratíte a pak taky, dovíte se ledacos zajímavého. Před vstupem fasujeme přilby (jsou pro všechny povinné) a sestupujeme dolů. Seznámíte se s celou historií podzemí a funkcemi, ke kterým bylo kdysi určeno. Lidé využívali těchto prostor nejen pro své bezpečí v době ohrožení, ale i jako spižírny, zásoby vody, tedy čistě z praktického hlediska. Součástí podzemí taky je mnoho studní a vy budete mít možnost je spatřit na vlastní oči.
Opravdový labyrint a mnoho artefaktů
Po vstupu do podzemí záhy zjistíte, že chodby skutečně představují opravdový labyrint a je dobré mít sebou zkušeného průvodce. V určitých místech uvidíte vitríny s předměty, které byly nalezeny při archeologických pracích. Tyto exponáty ukazují historii města či běžný život lidí ve středověku. Spatříte například nářadí středověkého horníka, středověké skleněné nádoby i hliněné nádoby, lebku koně ze 14. až 15. století (koně ve středověku běžně pracovaly v dolech), pivovarské sudy, kamenné fragmenty nebo i dřevěné potrubí. Můžete zde fotografovat jak je vám libo.
Občas je i speciální prohlídka
Plzeňské historické podzemí má sice svou stálou trasu, kde se jde poměrně v pohodlí a za svitu elektrického osvětlení, ale nemusí zůstat jen u toho. Čas od času se zde umožní veřejnosti navštívit i prostory, které jinak přístupné nejsou. Sledujte webové stránky Pivovarského muzea (Prohlídky/Prazdroj Visit), kde se včas dovíte, v jakém dalším termínu je tato speciální prohlídka umožněna. Tady už žádné osvětlení není a jdete za svitu baterek. Má to své nezapomenutelné kouzlo. Ne všechna místa jsou úplně široká, ale to vůbec nevadí. Pověstný genius loci hraje jasný prim. Ničeho se nebojte, my jsme si to náramně užili.
Vodní kolo a klíč na závěr
V části, která už je na běžné trase na vás ke konci prohlídky čekají dvě velké zajímavosti. Jedna je velká doslova (tedy fyzicky) a jde o krásnou repliku vodního kola. Tohle kolo uvidíte i v praxi, tedy, když se otáčí. A chvíli na to na vás čeká klíčová záležitost. Jestli vám teď v hlavě šrotuje co to vlastně je, tak klidně zanechte hloubání. Tohle byste stejně neuhodli. Za řetězem uvidíte úzký prostor, který svým tvarem připomíná klíčovou dírku. Místo je nepřístupné, ale uděláte si obrázek o podmínkách podzemí. Prohlídka je tímto u konce a vy se odeberete opět zpět na povrch. Návštěvníci starší 18 let obdrží ještě tzv. pivenku, zkrátka poukaz na třetinku piva Prazdroj ve vybraných restauracích Plzně. A řekněte sami, přijet do Plzně a neochutnat pivo, to by snad ani nešlo.