Slyšeli jste již někdy výraz Zelenohorská pošta Nepomuk? Lidé z Nepomuku a okolí pochopitelně ano, ale co vy ostatní, co si vlastně pod tímto pojmem představíte? Jistě, trochu to svádí k myšlenkám o poštovním úřadu, ovšem skutečnost může být úplně jiná. Tak se společně na to celé podíváme a vy zjistíte, že Zelenohorskou poštu Nepomuk stojí za to navštívit až někdy do Nepomuku zavítáte. Možná se už díváte do svých diářů, kdy vyrazíte na cestu. Pěkně v klidu plánujte a čtěte.

Zelenohorská pošta.
Zelenohorská pošta.

Původně zámeček a poštovní úřad

Samotný Nepomuk (hodně známý z knihy Černí baroni) leží v Plzeňském kraji, a to zhruba 33 kilometrů jihovýchodně od Plzně. Objekt zvaný Zelenohorská pošta byl původně zámečkem zelenohorského hejtmana (od roku 1672), který na přelomu 18. a 19. století sloužil jako poštovní dostavníková stanice. Ve 20. století tady sídlil knížecí i státní lesní úřad a v současné době zde naleznete Muzeum veteránů. A automobilové veterány jsou vždy pastvou pro oči, tak hurá do Nepomuku.

Najdete zde Muzeum veteránů.
Najdete zde Muzeum veteránů.

Rodinné muzeum

Zelenohorská pošta má pro své návštěvníky především expozici Muzea veteránů – automobilů, motocyklů a historické techniky. Najdete zde přes sedmdesát vozidel, několik set dalších exponátů týkajících se automobilismu. Cestovní motocykly, závodní speciály, kola, motokola i třeba traktor. Zařízena je dobová zámečnická dílna s kolekcí motorů, heverů a dalšího vybavení. Na své si během prohlídky přijdou jak velcí, tak malí návštěvníci.

Expozice stavební historie

Historií automobilového průmyslu ještě nic nekončí. Expozice stavební historie rovněž nezklame. Seznámíte se se stavebními dějinami Nepomuku a samozřejmě i s dějinami Zelenohorské pošty jako takové. Uvidíte salon ředitele zelenohorského velkostatku a další dobově zařízené interiéry. K tomu je vám volně přístupná galerie současného umění a kavárna. Jak dlouho v objektu Zelenohorské pošty pobudete je jen na vás, ale znáte to, vyplatí se nespěchat a hezky si to celé užít.

Prohlédněte si celý Nepomuk.
Prohlédněte si celý Nepomuk.

Samotný Nepomuk je zajímavý

Pochopitelně, že samotné město Nepomuk je hodně zajímavé. Jde o rodiště svatého Jana Nepomuckého. Město leží na pomezí Brdské vrchoviny a předhůří Šumavy. Není nouze o různé turistické trasy. Z památek můžeme jmenovat například kostel svatého Jakuba, kostel svatého Jana Nepomuckého, budovu staré radnice nebo velmi zajímavé Středověké podzemí. Vy si jistě vyberete přesně to, co vás láká nejvíce.


Podobné články