Pravděpodobně jste už slyšeli o Stezce Českem nebo Via Czechia. Obojí začínalo trasami severní či jižní, které vedou od nejzápadnějšího bodu České republiky k tomu nejvýchodnějšímu. Stejně tak existují i nejsevernější a nejjižnější bod země. Víte ale, že se dá změřit i geografický střed České republiky? My vás na to místo rádi zavedeme. Nachází se tam příjemné posezení a nástěnka se spoustou zajímavostí. Nečeká vás tam nic zázračného, spíše je to opravdu mini-výlet za velkou zajímavostí, spojenou s tímto místem. Nejlépe si geografický střed spojte s dalšími výlety okolo. Zastavíte se tu opravdu jen na skok. Vyrážíme do malebné obce Číhošť!
Hledejte u obce Číhošť
Jak už jsme zmínili geografický střed České republiky se nachází v malebné obci Číhošť, která leží u Ledče nad Sázavou na západním okraji Českomoravské vrchoviny, ve výšce 545 metrů nad mořem. Údajně v obci v roce 1140 stávala tvrz. Rozhodně Číhošť patří mezi nejstarší obce na Ledečsku. Střed republiky zde byl určen s ohledem na geografické výpočty a je označen symbolickým kamenem. Číhošť je nejen důležitým místem z hlediska geografického, ale i duchovního, díky kostelu Nanebevzetí Panny Marie, a historicky poutavým místem spojeným s tzv. Číhošťským zázrakem, jehož příběh, jakožto i tragický konec, si můžete přečíst na nástěnce u geografického středu.
Jak správně najít geografický střed České republiky?
Geografický střed České republiky byl určen jako těžiště plochy vymezené státními hranicemi. Pro výpočet se používá metoda založená na rovnoměrném rozložení plochy, bez ohledu na nadmořskou výšku či členitost terénu. Představte si, že překreslíte obrys České republiky na tvrdý papír, ten následně vystřihnete a pak vyvažujete na špičatém předmětu, dokud se neustálí ve vodorovné poloze. Místo dotyku pak odpovídá těžišti plochy. Přesné souřadnice jsou dále převedeny do reálného terénu. V případě Číhoště byl střed republiky určen z několika nezávislých zdrojů a nachází se poblíž této obce, v blízkosti vrchu Borovina. Tento bod má nejen geometrický, ale i symbolický význam, spojující český národ v pomyslném středu jeho domoviny.
Příjemné místo si spojte s dalším výletem do okolí
Geografický střed České republiky u Číhoště je pěkné a klidné místo. V přístřešku si můžete odpočinout a na nástěnce přečíst zajímavosti. Prohlédnout si můžete i rozcestník a zjistit například, jak daleko je to na Hrčavu, a jak daleko na Krásnou – neboli nejvýchodnější a nejzápadnější bod ČR. Pokud toto místo spojíte s dalšími výlety do okolí zajeďte se podívat třeba na Sluneční zátoku, kde stávaly první skautské tábory. Nebo opodál si projděte oblast Stvořidla, kde příjemně šumí řeka Sázava. A chcete-li raději navštívit nějaké památky, tak rádi doporučíme zámek ve Světlé nad Sázavou či hezkou prohlídku hradu v Lipnici nad Sázavou. Odtud je to také blízko k populárnímu Národnímu památníku odposlechu!
Číhoští prochází dálková trasa Via Czechia
Jak poetické viďte? Geografickým středem České republiky v Číhošti vede centrální trasa Via Czechia, což z ní dělá ideální příležitost spojit návštěvu tohoto místa s dálkovým putováním. Tato stezka spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a zhruba vede středem země. Prochází nejen Číhoští, ale i dalšími významnými středovými body, jako jsou střed diagonál v Golčově Jeníkově nebo střed podle hranic v Senešnici. Trasa je rozdělená na úseky vhodné pro pěší, cyklisty i běžkaře, což ji činí jedinečnou pro různé typy cestovatelů. Pěší trasa má celkem 47 etap v celkové délce 1036 km. Pokud plánujete navštívit geografický střed ČR, můžete tuto cestu rozšířit a povandrovat třeba celou etapu Via Czechia.