Navštívili jste někdy Slepičí hory? Může se ta otázka zdát jako vtip, ale věřte, že není vůbec od věci. Slepičí hory v České republice skutečně máme a tedy je každý může navštívit a poznat místní zajímavosti. Zda tak učiníte je pochopitelně na vás, nicméně máte další z případných cestovatelských cílů o němž stojí za to uvažovat. Tak se nenechejte odradit názvem a vycestujte za krásami Slepičích hor.
Vítá vás Novohradsko – Doudlebsko
Za Slepičími horami se nutné se vydat do turistické oblasti Novohradsko – Doudlebsko v Jihočeském kraji. Samotné Slepičí hory leží v sousedství Novohradských hor, a to v části zvané Kohoutská pahorkatina. Jde prakticky o horský hřbet omezený zlomovými svahy. Nejvyšším vrcholem Slepičích hor je Kohout (871 m n. m.) a na druhém místě je Vysoký kámen (865 m n. m.), kterému se také říká Slepice. Samotný výraz Slepičí hory je pak vlastně lidovým názvem pro Soběnovskou vrchovinu.
Trhové Sviny v sousedství
V blízkém sousedství Slepičích hor leží město Trhové Sviny a třeba zrovna odtud se pak můžete k vašemu putování. Trhové Sviny jsou na soutoku Trhosvinenského a Farského potoka. Slepičí hory mají žulový podklad – najdete zde četné skály, skalní mísy, smrkový a borový les. Od roku 1995 je tady přírodní park, který tvoří vrchol Slepice (Vysoký kámen) a nejbližší okolí. Na území hor najdete rovněž několik samot – Kroha, Strouha, Do Parízů. Vyjděte si na rozhlednu z níž uvidíte Novohradské hory, Blanský les, Šumavu, Králův Stolec či vojenský prostor Boletice.
Značené trasy
Toulat se můžete po značených turistických trasách. Červená vede od Benešova nad Černou na Vysoký kámen (Slepici). Stejná barva vás dovede přes Nebeské schody ke skalnímu hřbetu. Žlutá značka je od východu z Klení na Vysoký kámen. Cyklisté mohou využít trasu z Děkanských skalin a dále na Velké skaliny – Daleké Popelice – Myslivnu pod Kohoutem. Naučná stezka je pak k dispozici rovněž. Dostanete se k Buškovu hamru a poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice a následně na Martinský mlýn a bylinkové lázně.