Znáte ostrov Procida? Je to jeden sluncem zalitý a malebný ostrůvek blízko italské Neapole. Býválé rybářské a námořnické centrum si dodnes ponechává svůj charakter. Procida (čti “Pročida”) je malý ostrov s rozlohou kolem 4 km2. Můžete zde strávit báječný den, nebo si užít i několik dní noční zábavy a klidného povalování na pláži. Nejmenší obydlený ostrov v neapolském zálivu vás uchvátí přístavem Marina Grande s tradičními domy, restauracemi a kluby. Navštívit můžete také pevnost Terra Murata, jenž byla palácem, a později i drsným vězením. Ovšem nejvíc se vám budou líbit domečky v pastelových barvách na jižním pobřeží. Tradice, kultura a krásná krajina ostrova přitahují návštěvníky z celého světa.

Procida je nejmenší ostrov v neapolském zálivu.
Procida je nejmenší obydlený ostrov v neapolském zálivu.

Historie spojená s rybářstvím a námořnictvím

Bohatá historie ostrova sahá až do antiky a je přímo spojená s rybářstvím a námořnictvím. Nejdříve jej obývali Řekové a později Římané, kteří ostrov silně ovlivnili. Ve středověku byl často drancován a rabován piráty z Afriky, kteří unesli mnoho ostrovanů do otroctví. Během 16. a 17. století prošla Procida obdobím ekonomického a kulturního rozkvětu. Ovšem také ostrov sužovaly vlny epidemií. V 18. století až do poloviny 19. století byla Procida pod nadvládou Bourbonů. Po sjednocení Itálie v roce 1861 se stala součástí nově vytvořeného italského království. Nakonec se Procida stala oblíbeným turistickým cílem a zůstává důležitým centrem rybolovu a námořního průmyslu. 

Ostrov má bohatou historii.
Ostrov má bohatou historii.

Přístav Marina Grande, vstupní brána ostrova

Marina Grande je patrně první místo, které na ostrově uvidíte. Sem, do hlavního přístavu ostrova, vás vysadí trajekt, než bude pokračovat na vzdálenější ostrov Ischia. Marina Grande má příjemnou promenádu po pobřeží s mnoha restauracemi, kluby, kavárnami a obchůdky. Tady je jeden z hlavních životů na ostrově, a také jsou odtud jedny z nejkrásnějších západů slunce na ostrově. Jistě vás okouzlí barevné tradiční budovy, které jsou součástí této vstupní brány ostrova. V přístavu kotví velké množství rybářských lodí, ale i menších plachetnic. Z přístavu se můžete vydat dál do vnitrozemí ostrova úzkými uličkami, které vám hned svým charakterem připomenou ulice Neapole.

Kotvící plachetnice v přístavu Marina Grande.
Kotvící plachetnice v přístavu Marina Grande.

Barevné pastelové domečky v Corricela

Marina Grande je bezesporu příjemné místo. Ovšem z hlediska barevnosti, estetiky a atmosféry se nemůže rovnat čtvrti Corricela na jižní straně ostrova. Corricela se totiž skládá z barevných domečků v pastelových barvách žluté, modré a růžové. K tomu se vážou historické důvody. Rybáři totiž často odjížděli daleko na moře, na dlouhou dobu od svých rodin. Místní si tak barvili své domy, aby je rybáři už z dálky poznali a bezpečně se tak vrátili za svými milovanými. Toto panorama se nejlépe sleduje z moře nebo z výšky z kopce, na kterém stojí pevnost Terra Murata. Pastelové domy jsou tak úchvatné a fotogenické, že si je vybraly pro své tapety i Apple a Microsoft. Jedná se nejspíš o nejkrásnější místo na ostrově.

Procida je známá po celém světě i kvůli těmto pastelovým domům.
Procida je známá po celém světě i kvůli těmto pastelovým domům.

Pevnost Terra Murata byla krutým vězením

Pevnost ze začátku 15. století stojí v nejvyšším bodě ostrova. Co by kamenem dohodil od barevných domů Corricely. Strategická poloha Terra Murrata umožňovala efektivní ochranu ostrova před nájezdy pirátů a dalších hrozeb. Masivní kamenné hradby a obranné věže byly z moře takřka nedobytné. Od poloviny 16. století ostrov spravovala šlechtická rodina d’Avalos, která pevnost přestavěla na monumentální palác a své sídlo. Terra Murata si ale přesto ponechala obranný charakter. Nakonec se z pevnosti stalo drsné vězení s malými prostory. Trestanci museli snášet častý nedostatek potravy, fyzické tresty a mučení. Dnes je pevnost důležitou kulturní památkou otevřenou veřejnosti.

Pevnost Terra Murata chránila ostrov.
Pevnost Terra Murata chránila ostrov.

Ostrov Vivara patří přírodě

K Procidě patří také ostrov Vivara. Spolu jsou ostrovy spojené umělým násypem a mostem. Tento striktně chráněný ostrov je uzavřen veřejnosti, neboť slouží výhradně k ochraně rostlin a zvířat. Přísně chráněná přírodní rezervace je tedy turistům uzavřena. Díky tomu na ostrůvku o rozloze kolem 35 hektarů žije na 200 druhů vzácných ptáků. Na území Vivary se našlo také významné archeologické nálezy dokazující osídlení Řeky. Nejlepší možností jak si prohlédnout ostrov Vivara je tak z menší lodě a obeplout ostrov dokola. Takovou možnost je nejlepší využít z jihozápadního přístavu Chiaiolella Marina.

Procida má souseda - ostrov Vivara, ten ale patří přírodě.
Procida má souseda – ostrov Vivara, ten ale patří přírodě.

Pláže s černým pískem a azurovou vodou

Na ostrově je co objevovat. Někdy je ale taky dobré si jen najít hezkou pláž a strávit klidné chvíle u moře. A takové parádní pláže Procida zajisté má. Ať už Chiaia na východním břehu nebo Ciraccio či Ciracciello na západním břehu. Obě pláže mají jemný černý písek a azurové moře. Vlny bývají klidné a ideální ke koupání. Odpočinek u moře můžete natáhnout klidně na celý den. Útesy nad plážemi jsou silně ovlivněné vulkanickými procesy a mají svůj jedinečný geologický charakter. Černý písek se nápadně podobá písku na Madeiře. Já si na Madeiru vzpomněl ještě více, když jsem si z pláže Ciraccio prohlédl obrys blízké Ischie. Jako by to byla malá Madeira u italského pobřeží. 

Procida má několik nádherných pláží s černým pískem.
Procida má několik nádherných pláží s černým pískem.

Podobné články