Prakticky v každém koutu České republiky najdete města, obce, vesničky, které jsou něčím zajímavé a kde máte možnost poznat něco nového či neobvyklého. Je až s podivem, kolik toho v naší vlasti máme. My se tentokrát společně vydáme do západních Čech, a to tam, kam v jedné písničce jezdívá poštovský panáček. Pokud stále nevíte, tak nebudeme dlouho napínat, jsou to Rokycany. Město, které se opravdu má čím pochlubit a kde nudu snad ani nejde zažít. V každém případě, jeden den pobytu vám stačit nebude.

Historické náměstí v centru Rokycan.
Historické náměstí v centru Rokycan.

Na dohled od Brd

Rokycany leží v Plzeňském kraji, a to zhruba 16 kilometrů na východ od Plzně. Vede tudy hlavní železniční trať Praha – Plzeň, takže i dostupnost je snadná, pokud nezvolíte automobilovou dopravu. Rokycany jsou na soutoku řeky Klabavy a Holoubkovského potoka v Rokycanské kotlině při úpatí jednoho z výběžků nedalekých Brd. Právě zde najdete vrcholy jako Žďár, Čilina, Kotel a Vršíček. Rokycany mají bohatou historii a není divu, první písemná zmínka pochází z roku 1110.

Historickou radnici nepřehlédnete

První kroky každého návštěvníka většinou vedou do samotného centra města. Nejinak tomu jistě bude i v Rokycanech. Tady bezesporu nepřehlédnete budovu radnice s krásným náměstím. Samotná radnice je dvoupatrová budova s čtyřbokou věží, postavená v letech 1804 až 1808. V budově je rovněž obřadní síň s obrazem Basilejský koncil od Alfonse Muchy. V předsálí si můžete prohlédnout na starém věžním hodinovém stroji um tehdejších hodinářů. Mimochodem, radnice je obecně dost fotogenická.

Centrum s radnicí.
Centrum s radnicí.

Městské opevnění a rotunda

Rovněž v Rokycanech se dochovaly pozůstatky městského opevnění. Toto opevnění je připomínáno již z roku 1290, kdy je nechal vybudovat biskup Tobiáš z Bechyně. V současnosti jsou tyto hradby již pouze na několika místech města. Například v Třebízského ulici lze vidět pozdně gotickou polokruhovou baštu do níž byl v půlce 19. století vestavěn empírový zahradní altán s pavlačí. Z historie je dále velmi zajímavá rotunda Na Kalvárii, která pochází z roku 1857. Vede sem křížová cesta.

Kostely nesmí chybět

Pokud si rádi prohlédnete rovněž církevní památky, tak v Rokycanech nepřijdete zkrátka. Kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1609 až 1615, a to původně za městskými hradbami. Velmi zajímavý je pak kostel Panny Marie Sněžné. Ten je připomínán již z roku první zmínky o Rokycanech samotných. Dokonce arcibiskup Arnošt z Pardubic zřídil roku 1363 při tomto kostele klášter Augustiniánů, který později vypálili husité. Do třetice všeho dobrého. Česká na vás ještě barokní kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku. Ta byla postavena roku 1744 aby chránila před morem.

Celkový pohled na Rokycany.
Celkový pohled na Rokycany.

Podívejte se do muzeí

Rokycany mají samozřejmě také svá muzea. Muzeum Dr. B. Horáka vám ukáže sbírku zkamenělin i nedávnou historii Rokycanska. Seznámíte se jak se zde žilo, jak se vyvíjelo železářství, cvokařství a další řemesla. Pod toto muzeum patří i vodní hamr Dobřív, který je technickou památkou a leží nedalo Rokycan. Další muzeum je pak zaměřeno na naše osvoboditele od nacistického podrůčí. Konkrétně jde o Muzeum na demarkační linii. Jistě víte, že k demarkační linii se tehdy dostali Američané. Dnes v muzejním areálu uvidíte vojenskou techniku, zátarasy, repliky bunkrů, fotografie a další zajímavosti.

Ještě není všemu konec

Atraktivitám ještě konec. Rokycany vám umožní vstup do zdejší hvězdárny, plaveckého areálu či na zimní stadion nebo do sportovního areálu. Rokycany protíná mezinárodní cyklostezka z Prahy do Paříže a v okolí je mnoho značených tras. K pěší turistice pak vybízejí okolní lesy. Obzvlášť lákavý je pak tajemný vrch Žďár. Podle pověstí zde stávalo hradiště. Dnes je vrchol přírodní rezervací se skálami zvanými Malý a Velký oltář. Právě odtud je nádherný výhled do krajiny. Cestou jistě neminete studánky a malé arboretum. Jak vidíte, v Rokycanech si užije celá rodina a třeba i váš psí kamarád.

Budova nádraží v Rokycanech.
Budova nádraží v Rokycanech.

Podobné články