Znáte Belémskou věž, tzv. Torre de Belém? Je to historická památka zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Belémskou věž najdete v hlavním městě Portugalska na břehu řeky Tejo. Věž ze 16. století měla důležitý úkol chránit ústí řeky a přístup k Lisabonskému přístavu. A protože jsou Portugalci náležitě hrdí na svou pestrou námořnickou minulost, považují Torre de Belém za jeden ze symbolů země. Aby ne, Portugalsko ve svém zlatém věku patřilo k největším námořním velmocem na světě. Patřily jí velké mořeplavecké objevy a vítězné námořní bitvy. Belémská věž představuje právě odkaz na tuto důležitou historii Portugalska. Byla by věčná škoda věž nenavštívit.

Belémská věž je jedním ze symbolů Portugalska.
Belémská věž je jedním ze symbolů Portugalska.

Belémská věž bránila Lisabonský přístav

Věž byla důležitou součástí obranného systému ústí řeky Tejo. Belémskou věž vystavěli během let 1515-1521 na malém ostrově po pravém břehu řeky. Věž a několik dalších obranných postavení Portugalci precizně budovali pod dohledem vojenského architekta Francisca de Arruda. Po staletích náplav je dnes spojena s pevninou. Torre de Belém byla zasvěcena sv. Vincentovi, jenž byl lisabonským patronem. V roce 1580 byla věž přepadena Španělskem v boji o portugalský trůn. V dalších staletích se věž využívala v vězeňským účelům nebo jako kancelář celnice. Ve 40. letech 19. století byla věž restaurována v novomanuelském stylu. Roku 1919 se stala národní památkou.

Belémská věž, neboli Torre de Belém, byla původně obranná stavba.
Belémská věž, neboli Torre de Belém, byla původně obranná stavba.

Klenot manuelského stylu

Belémská věž je klenotem, a jednou z nejslavnějších památek, manuelského stylu, symbolizujícího portugalskou renesanci. Manuelský styl je vrcholné období portugalské pozdní gotiky a kombinuje prvky jak pozdní gotiky, tak rané renesance a maurské architektury. Věž je rozdělena na baštu s masivními zdmi a pětipatrovou věž, kde se propojuje obranná a dekorativní funkce. Bašta, vybavená pro těžká děla, je první ukázkou dvoupatrového vyzbrojení v portugalské pevnostní architektuře. Zakončení věžiček maursky stylizovanými kupolemi dodává celé stavbě exotický nádech. Před věží se tyčí socha Madony s dítětem, ochránkyně portugalských námořníků a objevitelů.

Malý a velký, dobře si prohlédněte obě.
Malý a velký, dobře si prohlédněte obě.

Víte, že na věži najdete nosorožce?

Na Belémské věži najdeme mimo úchvatné manuelské zdobení také fascinující zobrazení prvního nosorožce, který byl přivezen do Evropy z Indie. Tento výjimečný dar obdržel král Manuel I. a nosorožec se stal rychle senzací pro obyvatele Lisabonu, kteří pomalu nevěřili vlastním očím. Nosorožcův životní příběh je bohužel samá ironie. Exotického tvora nechali na náměstí zápasit se slonem, který však ihned vzal nohy na ramena a z boje utekl. Král Manuel I. nosorožce posléze poslal do Říma jako dárek papeži. Ovšem při cestě do Říma loď se zvířetem ztroskotala v Tyrhénském moři. I přes tento tragický konec nosorožec zanechal nesmazatelný otisk na evropské kultuře – jeho podoba se kromě Belémské věže dostala i do uměleckých děl.

Najdete na věži nosorožce?
Najdete na věži nosorožce?

Interiér Belémské věže stojí za prohlídku

Belémská věž nabízí návštěvníkům nejen impozantní exteriér, ale i fascinující interiér, který stojí za to prozkoumat. Věž se tyčí do výšky 35 metrů a její patra propojují úzká spirálová schodiště. V prvním patře najdete bývalou místnost velitele, dnes zvanou „Sala do Governador,“ zatímco druhé patro s Královským sálem, ozdobeným krbem a klenutým stropem, láká na pohled do dávné historie. Vyhlídková terasa v nejvyšším patře skýtá nádherný výhled na řeku Tejo a lisabonskou krajinu. Zaujme vás kamenný provaz, typický znak manuelské architektury, který symbolicky obepíná pevnost. Ovšem raději počítejte s čekáním, v běžné dny může být i hodinová fronta. Raději přijďte k ránu a čekání bude minimální.

Belémská věž ma také impozantní interiér.
Belémská věž ma také impozantní interiér.

Podobné články