Malá, nicméně krásná a zajímavá země je Slovensko. O tom nemůže být žádných pochyb. Z cestovatelského hlediska zde najdete snad úplně vše (nepočítáme-li moře). Věděli jste například, že největší potočný mlýn v Evropě se nachází právě na Slovensku? Ano, je tomu skutečně tak a jedná se konkrétně o Schaubmarův mlýn. Navštívit ho můžete i vy, takže až se k našim sousedům vypravíte, máte další zajímavý cíl své cesty. Určitě nebudete litovat, takže vzhůru do toho a půl je hotovo.

Areál je jako z pohádky.
Areál je jako z pohádky.

Bratislavský kraj vás vítá

Zmíněný Schaubmarův mlýn leží v Pezinoku v Bratislavském kraji. Z centra města jste u tohoto objektu asi za hodinku pěší procházkou. V této oblasti se kdysi vyskytovalo více mlýnů, ale čas je neúprosný a do dnešních dnů se zachoval pouze onen Schaubmarův mlýn. Jedná se o technickou památku, která je přístupná veřejnosti, což ocení jak dospělí tak děti. Klidně sebou vezměte i svého psího kámoše. Prohlédnete si nejen mlýn, ale také se seznámíte s tím, jak to všechno kdysi fungovalo.

Největší a také hodně starý

Schaubmarův mlýn je nejen největší potočný mlýn v Evropě, ale také se řadí k nejstarším. Posuďte sami. Mlýn zde začal v roce 1767 provozovat šlechtický rod Pálffyovců a od roku 1857 v něm hospodařila mlynářská rodina Schaubmarů. Mlýn byl původně poháněn vodou z potoka Calje. Uvnitř je kompletní technické vybavení a průvodce vás seznámí s celým procesem výroby mouky. Na ukázku vám rovněž pustí stroje, takže uvidíte a uslyšíte jak to tehdy opravdu chodilo. Mlynářská práce byla tvrdá dřina, ale dobře fungující mlýn si uměl na sebe vydělat.

Vchod do areálu.
Vchod do areálu.

Kultura i něco dobrého na zub

Objekt Schaubmarova mlýna je jednopatrová budova. Najdete v ní expozici mlynářství (o čemž jsme se již zmínili výše) a také galerii výtvarného umění. Dostane se vám tudíž i kulturního poznání, což není nikdy na škodu. V přilehlém bývalém objektu hospodářského stavení najdete útulnou kavárnu, takže si můžete dát něco dobrého na zub. Po tomto poznání se ještě podívejte do místního ovocného sadu. Určitě za procházku stojí.

Neopomeňte samotný Pezinok

Je nabíledni, že když už jste v Pezinoku, tak si ho aspoň trochu projdete. Byla by škoda hned z tohoto okresního města spěchat pryč. První písemná zmínka pochází z roku 1208. Pezinok leží zhruba 18 kilometrů od Bratislavy a k hranicím s Rakouskem a Maďarskem to je přibližně 25 kilometrů. Nacházíte se na úpatí Malých Karpat. Pro poznání města je vhodný Historický okruh po centru města a Báňský naučný chodník. A ještě jedna zajímavost. Pezinok je součástí projektu Malokarpatská vinná cesta, takže víno láká.

Konají se zde i kulturní akce.
Konají se zde i kulturní akce.

Podobné články