Hory jsou odjakživa velkým lákadlem, a to z mnoha důvodů. Jedním takovým je, že tady najdete vnitřní klid, vidíte nádheru divoké přírody a zažijete neopakovatelné chvíle. Jestliže chcete tohle všechno spojit s pěknou výpravou, dejte si za cíl místo zvané Stratenec (Ztracenec) na česko-slovenském beskydském pomezí.

Stratenec má stylovou rozhlednu.
Stratenec má stylovou rozhlednu.

Vítejte na slovenské části hor

Stratenec (1055 m n. m.) najdete na hřebeni Javorníků v Beskydech. Leží už na slovenské straně. Z české strany se jedná o Vsetínsko, tedy Zlínský kraj. Právě zmíněným hřebenem prochází státní hranice. Tady se to ovšem vůbec neřeší. Jednak jsme v Evropské unii a potom, dlouho Češi a Slováci žili v jednom státě. Toulat se zde tedy lze prakticky podle libosti. Jen počítejte s tím, že než se na hřeben „vyškrábete“, tak si svým způsobem prověříte vlastní fyzickou kondici.

Výhled z rozhledny.
Výhled z rozhledny.

Začíná se ve Velkých Karlovicích

Výpravu je nejlepší začít ve valašské obci Velké Karlovice. Je to nejblíž, dá se říct, skoro v sousedství. Z Velkých Karlovic vede žlutá turistická značka, a to směrem na rekreační středisko Kasárna. Odtud se pokračuje po zelené značce k rozcestí Butorky a následně po červené značce. Cestou minete upravenou studánku Javornička. Klidně se bez obav napijte, voda je velmi osvěžující. Jakmile jste na hřebeni, tak jde o klidnou a pohodovou chůzi. Těsně pod vrcholem Stratenec uvidíte nápadný památník partyzánům, který má podobu tří křížů. Byl zde instalován v roce 1969.

Cestou minete i tuto studánku.
Cestou minete i tuto studánku.

Malá, ale stylová rozhledna

Vrchol Stratenec je součástí Naučné stezky Javorníky – západ. Najdete zde malou, nicméně stylovou, dřevěnou rozhlednu (je zde od roku 2008), posezení, informační tabuli a zastřešené odpočívadlo. Z rozhledny a vůbec z celé hřebenovky jsou nádherné výhledy na horskou krajinu. Uvidíte jak na slovenskou stranu, tak na tu českou. Vyplatí se zde zdržet a pořádně si to všechno vychutnat.

Velký Javorník na slovenské straně Beskyd.
Velký Javorník na slovenské straně Beskyd.

Nezapomeňte na Velký Javorník

Po cestě zpět se podívejte také na Velký Javorník (1071 m n. m.). Teď si možná říkáte, že Velký Javorník leží úplně někde jinde. Nenechte se zmást. Velké Javorníky jsou totiž dva. Tento je rovněž na slovenské straně. Přímo na místě spatříte velký dřevěný kříž. Vidět odtud můžete Javorníky, Vsetínské vrchy, Beskydy, Súlovské skály, Strážovské vrchy či hřeben Malé Fatry.

Pohled z hřebenu na beskydské kopce.
Pohled z hřebenu na beskydské kopce.

Po návratu si aspoň trochu projděte Velké Karlovice

Po tomto krásném pěším putování na Valašsku si nezapomeňte prohlédnout aspoň trochu Velké Karlovice. Tedy, pokud máte čas a nejste zde jen na jeden den. Velké Karlovice jsou typickou valašskou vsí, což je vidět hned na architektuře místních domů. Jde o jednu z nejdelších vsí vůbec. A pokud už zde jste, ochutnejte frgál – tradiční valašský koláč.


Podobné články