O cíli dnešního článku snad slyšel každý. A spousta z nich se zde podívala již při studiích na základní škole. Já se přiznám, že jsem se zde poprvé podíval až o delší dobu později. Macocha a Punkevní jeskyně se nachází v Moravském krasu jen několik málo kilometrů severovýchodně od Brna. Punkevní jeskyně patří bezesporu k nejnavštěvovanějším jeskyním České republiky. Návštěvní okruh měří 1200 metrů a během něj si užijete spoustu zábavy. Budete postupně obdivovat množství mohutných dómů s krápníkovou výzdobou. Navštívíte dno světoznámé propasti Macochy a poslední třetinu okruhu tvoří plavba v motorových člunech podzemním řekou Punkvou. Na konec se podíváte do velkého Masarykova dómu s bohatou výzdobou. Je to zkrátka zážitek, který byste mohli zažít desetkrát a pořád byste se těšili i na příště. Vydejte se s námi na výlet do vápencového království.
Vápencové království je domovem vzácných zvířat i rostlin
Punkevní jeskyně a propast Macocha se přirozeně nacházejí v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, kde je samozřejmě zákaz pohybu mimo značené cesty. Území o rozloze 556 hektarů je plné krasových kaňonů, propastí a jeskyní. Jeskyně ale musíme vyzdvihnout – nachází se jich zde přes 500 a navíc zde najdete i vstup do Amatérské jeskyně – nejdelšího jeskynního systému v ČR. Měří přes čtyři kilometry! Nejen kaňony, ale i skalní stěny jsou domovem pro rozličné zástupce zvířecí i rostlinné říše. Například Propast Macocha je jediné místo tuzemské krajině, kde můžete narazit na rostlinu se zajímavým pojmenováním kruhatka Matthiolova. Na vápencovém podloží rezervace roste celá řada chráněných druhů rostlin. Jeskyně jsou přirozeně útočištěm netopýrů a jejich zvláště vzácných druhů jako netopýr velký, netopýr černý nebo vrápenec malý.
Dómy, stalagmity, stalaktity a stalagnáty
Začínáme ve vstupní budově, kde si můžete koupit vstupenky či suvenýry. Doporučujeme, zvláště v sezóně, si zakoupit vstupenky v předstihu na webových stránkách. V určený čas si vás vyzvedne dvojice průvodců. První větší zastávkou je Přední dóm a jeho stalagnáty u zrcadlového jezírka. Velkou krásou je zajisté dlouhý úzký stalaktit a stalagmit jenž se jen o pár centimetrů nespojil ve stalagmit. Již nikdy se už ale nespojí, protože kompletně vyschnul. Dalším zastavením je Reichenbachův dóm a tunelová chodba, která je však využívaná pouze při zastavené plavbě. Chodba je vlastně opuštěné koryto Punkvy. A posledním velkým zastavením je Zadní dóm a jeho ikony – Trpaslík a Váza. Tyto stalagmity vznikají v místech, kde vodní kapky dopadají z velké výšky. Nakonec půjdeme dlouhou chodbou na dno propasti.
Vzhůru na plavbu podzemním labyrintem
Propast Macocha je hluboká 138 metrů a vznikla zřícením stropu obrovské jeskyně. Propast má horní a dolní pozorovatelskou plošinu a v propasti můžete koukat na horní jezírko a část dolního, které je dokonce hluboké kolem 50 metrů. Dozvíte se i pověst, jak propast dostala své jméno. To vám ale vyprávět nebudu, přijďte si to poslechnout sami. Od propasti je to již blízko k podzemnímu přístavišti, kde se rozdělíte do několika lodiček, jenž vedou zkušení kormidelníci, kteří moc dobře vědí jak bludištěm podzemního toku bezpečně proplout. A bezpečně myslím vážně, dost často si budete říkat, že tudy přece neproplujeme, tudy se určitě nevytočíme. A ti co sedí na krajích se musí občas nahnout do lodi, aby se vyhli krápníkům, které postupně minete.
Plavba ústí vývěrem Punkvy
Plavba vede nádhernými vodními dómy jenž byly postupně objevovány v letech 1920-1933. Řekli byste, že vás lodičky dovezou rovnou až na konec trasy. Ovšem zhruba v půlce plavby si uděláte ještě zastávku, kdy vás kormidlující průvodce vysadí a s celou skupinkou se půjdete podívat na Masarykův dóm. V něm vám jistě učaruje dominantní stalagnát – Husův sloup. Po prohlídce se vrátíte do lodi a vývěrem Punkvy doplujete až do konečného přístaviště, kde prohlídka končí. Už při příjezdu budete možná zklamaní, že už to končí a budete mít myšlenky na zopakování návštěvy. Jedná se opravdu o velmi intenzivní zážitek, který si budete pamatovat velmi dlouho. A jsem moc rád, že se tato atrakce dochovala tak dlouho, a že v plavbách pokračují dál. Jediná situace, kdy jsou plavby zastavené, je situace, kdy je v Punkvě příliš vody. Většina vodních dómů je pak pod vodou.
Jak se líbily jeskyně a propast kamarádům z Turistický gurmán? To si můžete přečíst zde.