Jsou místa, která chtě nechtě máme někam zařazena a ani si třeba neuvědomujeme, že to není vždy výhoda. Bývá velmi prospěšné překročit onu pomyslnou čáru a podívat se tzv. za horizont. Často tam totiž najdete hodně pozoruhodnou zónu. Takovým příkladem by mohl být i moravský Velehrad. Zkuste zavzpomínat v paměti a vybavit si, zda tohle místo na Slovácku vnímat i jinak, než jako poutní místo. Zavítat se sem může prakticky kdykoliv v roce a třeba se vyhnete davům lidí. Tak se na to pojďme společně podívat.

Bazilika na Velehradě vás prostě zaujme.
Bazilika na Velehradě vás prostě zaujme.

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst

Velehrad najdete ve Zlínském kraji, a to zhruba 6 kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště. Je to malá obec a zároveň bezesporu jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Největší návštěvnost bývá tradičně vždy 5. července, kdy se zde koná národní pouť u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje. Ano, pouť má něco do sebe, ovšem musíte se smířit s velkým návalem lidí. Jestliže si k návštěvě zvolíte jiný termín, je dost pravděpodobné, že si vše projdete naprosto v klidu.

Zajímavé pohledy snad ze všech stran.
Zajímavé pohledy snad ze všech stran.

Nejstarší opatství na Moravě

Celý areál Velehradu je národní kulturní památkou a není divu. Nachází se zde nejstarší cisterciácké opatství na Moravě, které od roku 1890 patří jezuitům. Velehradský klášter založil v roce 1205 moravský markrabě Vladislav Jindřich. Prohlédnout si můžete monumentální baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. Součástí celého zdejšího komplexu je rovněž barokní kaple svatého Jana, novogotická kaple svatého Cyrila a Metoděje, podzemní katakomby a lapidárium s expozicí románské architektury. Za zmínku určitě stojí, že na Velehradě působí i Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje.

Lapidárum na Velehradě.
Lapidárum na Velehradě.

Blízké okolí je také zajímavé

Návštěva Velehradu není samozřejmě na celý den, takže vám zbude i čas na další aktivity. Využijte je k poznání nejbližšího okolí. Nebudete litovat a na své si přijde doslova celá rodina. Největším lákadlem je patrně Archeoskanzen Modrá a sousední Živá voda Modrá (tady je třeba prosklený podvodní tunel). Podívat se můžete do pozoruhodného Muzea keramiky Tupesy či si udělat prima výšlap ke Královu stolu, což je kámen s keltskými runami u obce Jankovice. A jedna zajímavost na konec. Samotným Velehradem vede dálková trasa Cyrilometodějská stezka, což by mohlo zlákat ty, kdo rádi chodí po svých delší vandry.

Skautská studánka v blízkém okolí.
Skautská studánka v blízkém okolí.

Podobné články